NAUJIENOS

2019 m. rugsėjo 16-spalio 6 d. koncertai

Kategorija:

Miestas:

 2019 m. rugsėjo 16-spalio 6 d.

KONCERTAI   VILNIUJE

Rugsėjo 28 d., šeštadienį, 19 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje

Filharmonijos sezono pradžios koncertas

„Rojaus paukščiai“

LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS

Solistas ir dirigentas SERGEJ KRYLOV (smuikas)

Programa: ALGIRDAS MARTINAITIS – „Rojaus paukščiai“ (versija styginių orkestrui)

WOLFGANG AMADEUS MOZART – Simfonija Nr. 29 A-dur, KV 201

NICCOLÒ PAGANINI – Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 1 D-dur, op. 6

79-ąjį nacionalinės filharmonijos koncertų sezoną įvairia ir patrauklia programa pradeda Lietuvos kamerinis orkestras ir jo meno vadovas, smuikininkas ir dirigentas Sergejus Krylovas.

Koncerto pradžioje skambės lietuvių kompozitoriaus Algirdo Martinaičio opusas „Rojaus paukščiai“ (versija styginių orkestrui), apie kurį kalba pats autorius: „Šis kūrinys 1981 metais buvo parašytas elektrinei violončelei ir fonogramai. Ilgainiui tenka peržiūrėti ankstesnius opusus: kartais randant juose „jaunystės klaidų“, kartais atlikėjai pageidauja naujo varianto. Apie versiją styginių orkestrui mąsčiau ir anksčiau. Dabartinėje „Rojaus paukščių“ muzikoje atsirado daugiau ritminio judesio, orkestro linijų, „margaplunksniškumo“, kurio rojuje niekada nebus per daug. Ir klausytojai juk laukia „pamaloninimo“ garsais, o gal net ir vyliaus?“ Muzikologė Laimutė Ligeikaitė primena, kad „atlikti A. Martinaičio kūrinius nepaprastai sunku, nes reikia groti ne vien natas, o tos natos reiškia ne vien garsą. Jo kūryba reikalauja turėti bent kiek adekvačios patirties, žinoti kontekstą, ir ne vien muzikinį.“ Bet juk „Rojaus paukščius“ šįvakar atliks Lietuvos kamerinis orkestras!

Simfoniją Nr. 29 A-dur Wolfgangas Amadeus Mozartas sukūrė būdamas aštuoniolikos. Tai viena iš populiariausių jo ankstyvųjų, Zalcburgo laikotarpio kompozicijų: grįžęs iš Vienos, kur viešėjo su tėvu, Mozartas parašė šią tobulos formos, meistriškos faktūros simfoniją.

Niccolò Paganini buvo ne tik iškilus smuiko virtuozas, bet ir naujo – romantinio – atlikimo stiliaus pradininkas. Penki jo smuiko koncertai žymi svarbų šio žanro raidos etapą. Jų stiliui būdinga spalvinga harmonija, italų folkloru ir ritmais pagrįstas melodingumas, improvizaciškumas, romantinis polėkis. Tobulai išmanęs instrumento galimybes Paganini neregėtai drąsiai naudojo visus grojimo smuiku technikos būdus, jo novatoriški kūriniai turėjo daug įtakos instrumentinio koncerto žanro raidai. Itin virtuozišką, 1811 m. sukurtą Pirmąjį koncertą grieš mūsų ir viso pasaulio publikos itin vertinamas emocionalusis S. Krylovas.

Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur

Rugsėjo 29 d., sekmadienį, 12 val. Valdovų rūmų Renginių salėje

Koncertas visai šeimai „Karlsono mokyklėlė“

KLAIPĖDOS BRASS KVINTETAS

Aktorius AURELIJUS LIŠKAUSKAS

Režisierius NERIJUS GEDMINAS

Programoje – Piotr Čaikovskij, Jacques Offenbach, Gennadij Gladkov

Švedijos sostinėje Stokholme, ant daugiabučio namo stogo, už kamino, stovi mažas namelis. Jame gyvena „gražus, protingas ir gerai įmitęs vyrukas pačiame jėgų žydėjime“, vardu Karlsonas. Apie jį savo knygelėse papasakojo rašytoja Astrida Lindgren, gyvenusi Karlsono kaimynystėje ir turbūt ne kartą jį sutikusi per pasivaikščiojimus.

Šis nenuorama, kuris niekaip nenori suaugti, labiausiai mėgsta išdykauti. Su juo niekada nebūna nuobodu, jo galva pilna įvairiausių idėjų. Štai dabar Karlsonas nusprendė mokytis groti trimitu. Ir ne tik trimitu, o visais variniais pučiamaisiais instrumentais iš karto! Ne tik pats mokytis, bet ir kitus pamokyti.

Kaip jam pavyks įgyvendinti savo sumanymus, pamatysite apsilankę „Karlsono mokyklėlėje“. Joje sutiksite ne tik aktoriaus Aurelijaus Liškausko vaidinamą Karlsoną, bet ir Klaipėdos brass kvintetą. Tai bus linksmas muzikinis užsiėmimas, kuriame netrūks netikėtumų ir išdaigų. Ateikite patys, atsiveskite visus Karlsoną jau pažįstančius ir apie jį dar negirdėjusius pyplius bei suaugėlius!

Bilietai – 6, 8, 10 Eur

Spalio 4 d., penktadienį, 19 val. Nacionalinėje dailės galerijoje

Festivalio „Gaida“ koncertas. Pasaulinė fortepijono ir elektronikos įžymybė Francesco Tristano su Lietuvos kameriniu orkestru

LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS

SolistasFRANCESCO TRISTANO (fortepijonas, elektronika)

Programa: DOMINYKAS DIGIMAS – Naujas kūrinys kameriniam orkestrui (premjera, 2019); ARVO PÄRT – „Adam’s Lament“ („Grammy“ apdovanojimas); FRANCESCO TRISTANO – „Island Nation“ fortepijonui ir orkestrui; fragmentai iš albumo „Tokyo Stories“; „Live electronic music set“ (solinis pasirodymas su gyva elektronika)

Pasaulinio garso pianistas ir elektroninės muzikos žvaigždė Francesco Tristano pirmą kartą koncertuos Lietuvoje. Išskirtinis pianisto pasirodymas Vilniuje, kurio metu charizmatiškasis atlikėjas ne tik koncertuos su Lietuvos kameriniu orkestru, bet ir pristatys solinę programą fortepijonui ir kitiems klavišiniams instrumentams bei elektronikai, rengiamas spalio 4 d. Dienraštis „The New York Times“ apie 38-erių pianistą Francesco Tristano rašo, kad jo atlikimo maniera pasižymi ypatingu ritminiu gaivališkumu ir „nepaprastu spalvingumu, suteikiančiu muzikai įtraukiančios aistros“.

F. Tristano yra daugelio talentų menininkas: pianistas, kompozitorius, techno ir džiazo muzikos atlikėjas, savo programose suvedantis skirtingas epochas, žanrus ir stilius. Būdamas puikus klasikos interpretuotojas, ypač mėgstantis Johanno Sebastiano Bacho bei XX-XXI a. muziką, jis mielai įsitraukia ir į šiuolaikinės elektroninės – techno ir hauso – muzikos pasaulį. Jis bendradarbiauja tiek su klasikos atlikėjais, tiek, pavyzdžiui, su amerikietiškojo techno muzikos pionieriais Derricku May, Carlu Craigu ar Europos moderniojo džiazo architektu vadinamu Micheliu Portalu.

Gimęs 1981 m. Liuksemburge, F. Tristano atrado fortepijoną penkerių. Mokėsi Liuksemburge, Briuselyje, Paryžiuje ir net Rygoje pas puikius pedagogus, tarp kurių – garsus rusų atlikėjas Michailas Pletniovas, kol pateko į prestižinę Niujorko Juilliardo mokyklą. Būtent Niujorke jis ne tik įgijo puikų klasikinio pianisto išsilavinimą, bet ir susidomėjo elektronika bei klubine muzika. Dieną leisdavo Julliardo mokykloje, kur iki pamišimo tobulino savo mėgstamo J. S. Bacho muzikos interpretacijas, vakarus – Niujorko klubuose, kur irgi muzikuodavo, tik kitokiu stiliumi. Beje, J. S. Bacho „bacila“ jaunąjį atlikėją Niujorke užkrėtė viena iš garsių jo mokytojų – pianistė ir klavesinistė Rosalyn Tureck, kurią Glennas Guldas minėjo kaip vienintelę, padariusią jam įtaką.

Šiandien F. Tristano koncertuoja visame pasaulyje, bendradarbiaudamas su tokiais orkestrais, kaip Kristjano Järvi diriguojamas Leipcigo MDR Symphony Orchestra, BBC Concert Orchestra, Karališkasis Liverpulio filharmonijos, Ispanijos nacionalinis orkestras ir choras, Liuksemburgo filharmonijos, Nacionalinis Lilio orkestrai ir kt. Jo rečitaliai ir pasirodymai rengiami prestižinėse koncertų salėse: Paryžiaus filharmonijos „Cité de la Musique“, „Royal Festival Hall“, „Funkhaus Berlin“, „Sala São Paulo“, „Teatro Municipal“ Rio de Žaneire, o taip pat Barselonos „Sonar“, Metzo, Eviano ir kituose garsiuose festivaliuose.

Įspūdinga F. Tristano diskografija. Greta J. S. Bacho Goldbergo varijacijų ir koncertų klavyrui, jis įrašė visus Luciano Berio kūrinius fortepijonui, Girolamo Frescobaldi tokatas. Garsioji kompanija „Deutsche Grammophon“ išleido jo albumus „BachCage“ su J. S. Bacho ir Johno Cage’o muzika (2011), „The Long Walk“ su Dietricho Buxtehude’s, J. S. Bacho ir paties F. Tristano muzika (2012) bei jo paties kompozicijų albumą „Scandale“, kurį jis įrašė su pianiste Alice Sara Ott. Su žymiuoju kanadieču Chilly Gonzalesu firmoje „Sony Classics“ Tristano išleido albumą „Piano Circle Songs“ (2017), kuriame atsiskleidžia švelnioji, skaidrioji jo kūrybinės asmenybės pusė. Sėkmės sulaukė ir F. Tristano elektroninės muzikos albumas „Idiosynkrasia“ (2010), įrašytas techno muzikos guru Carlo Craigo studijoje „Planet E-communications“ Detroite.

F. Tristano savo kūryboje vadovaujasi šūkiu „Muzika yra muzika“, kurį Europos moderniosios muzikos klasikas Albanas Bergas kadaise pasakė garsiajam savo kolegai iš Amerikos, simfodžiazo pradininkui George’ui Gershwinui, turėdamas minty ribų tarp „rimtosios“ ir populiariosios muzikos sąlygiškumą. Juk geriau įsiklausius, J. S. Bacho muzikos ritminis pulsas gali priminti ir... elektroninį „groove’ą“.

Naujosios kartos fortepijono ir elektroninės muzikos garsenybės Francesco Tristano koncertas Lietuvoje su orkestru – spalio 4 d.Vilniuje, Nacionalinės dailės galerijos Didžiojoje salėje. Bilietai į šį koncertą nuo gegužės 31 d. platinami „Bilietai.lt“ kasose ir internetiniame portale.

Koncerto rengėjo VšĮ „Vilniaus festivaliai“ informacija

Bilietai – 20, 25, 30, 40, 50 Eur

Koncerto rengėjas VšĮ „Vilniaus festivaliai“

Spalio 6 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje

Kamerinės muzikos koncertas „Baltijos giesmė“

ČIURLIONIO KVARTETAS

Programa: TEISUTIS MAKAČINAS – „Atspindys“; ARVO PÄRT – „Fratres“; PĒTERIS VASKS – Styginių kvartetas Nr. 3; EDUARDAS BALSYS – Styginių kvartetas (kompozitoriaus 100-mečiui)

Apgalvotomis koncertinių programų koncepcijomis išsiskiriantis Čiurlionio kvartetas šįkart pristato Baltijos šalių muziką. Lietuvai atstovauja du gerai žinomi autoriai. Tai šiuolaikinės akademinės bei lengvosios muzikos kūrėjas Teisutis Makačinas, pernai įsimintinais koncertais atšventęs savo jubiliejų. Ne kartą yra skambėjęs ir jo kūrinys styginių orkestrui „Atspindys“, inspiruotas Juozo Naujalio „In monte Oliveti“ motyvo. Šiame koncerte opusas atgimsta autoriaus sumanytu kamerinio ansamblio versijos pavidalu. Visus 2019 metus švenčiame vieno iškiliausių Lietuvos kūrėjų Eduardo Balsio 100-ąsias gimimo metines. Koncerte skambės ankstyvasis autoriaus opusas – vienintelis jo styginių kvartetas, padiktuotas, anot paties E. Balsio, „emocionalios minties“. Latvių muziką reprezentuoja bene geriausiai pasaulyje žinomo kaimynų kūrėjo (beje, baigusio Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kontraboso klasę, trejus metus grojusio Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre) Pēterio Vasko Trečiasis styginių kvartetas, kaip ir visa jo muzika, pasižymintis ypatingu subtilumu ir dvasingumu. Įžymusis estas Arvo Pärtas yra dažniausiai pasaulyje atliekamas kompozitorius. Jo nemirtingas opusas „Fratres“ („Broliai“) – bene populiariausias kūrinys, atliekamas įvairiausių sudėčių ansamblių. Šį nepakartojamą A. Pärto „tintinnabuli“ („varpelių“) skambesį šįkart perteikia styginių kvartetas.

Bilietai – 8, 10 Eur

KONCERTAI   KITUOSE  MIESTUOSE

Rugsėjo 18 d., trečiadienį, 18 val. Marijampolės kultūros centre

Orkestro muzikos koncertas

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

NAUJŲ IDĖJŲ KAMERINIS ORKESTRAS (NIKO)

Dirigentas GEDIMINAS GELGOTAS

Programa: ANTONIO VIVALDI–MAX RICHTER – „Keturi metų laikai“

GEDIMINAS GELGOTAS – „Never Ignore the Cosmic Ocean“, „Transitory“

Bilietai – 8, 10, 12 Eur. Bilietus platina bilietai.lt

Rugsėjo 22 d., sekmadienį, 15 val. Trakų pilies Didžiojoje menėje

Iš ciklo „Muzika Trakų pilyje“. „Kvarteto šimtmečiai“

ČIURLIONIO KVARTETAS

Programa: JOSEPH HAYDN – Styginių kvartetas F-dur, op. 77 Nr. 2 (Hob. III:82)

MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS – Kanonai c-moll, VL 216a ir D-dur, VL 217a; Fugos G-dur, VL 81 ir fis-moll, VL 82

TEISUTIS MAKAČINAS – „Atspindys“

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Styginių kvartetas Nr. 6 f-moll, op. 80

Šimtmečius gyvuojantis styginių kvarteto žanras kaskart stebina muzikos stilistikos margumu ir neišsemiamomis idėjomis. Vienas svarbiausių šio žanro puoselėtojų Lietuvoje – Čiurlionio kvartetas – programoje „Kvarteto šimtmečiai“ siūlo aprėpti dalelę šios muzikos įvairovės. Koncerte skambės įvairūs šio žanro kūriniai – nuo kvarteto tėvu vadinamo klasiko Josepho Haydno iki šiuolaikinio lietuvių akademinės bei lengvosios muzikos autoriaus Teisučio Makačino, pernai atšventusio savo jubiliejų. Šventiniuose autoriaus koncertuose skambėjo ir jo kūrinys styginių orkestrui „Atspindys“, inspiruotas Juozo Naujalio „In monte Oliveti“ motyvo. Šiame koncerte kūrinys atgimsta autoriaus sumanytu kamerinio ansamblio versijos pavidalu. Žanro šimtmečio kelią lydi ir iškiliojo romantiko Felixo Mendelssohno-Bartholdy opusas bei lietuvių profesionaliosios muzikos pradininko ir pirmojo lietuviško kvarteto autoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniai. Šįkart bus atliekami jo kanonai ir fugos.

Bilietai – 10, 12 Eur

Rugsėjo 22 d., sekmadienį, 15 val. Ukmergės kultūros centre

Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Žvaigždžių karų siuita“

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

Dirigentas ROBERTAS ŠERVENIKAS

Muzikologas VIKTORAS GERULAITIS

Programoje – Johno Williamso „Žvaigždžių karų siuita“

Jau ne viena kartos žiūrovai yra tapę kino sagos „Žvaigždžių karai“ gerbėjais. Garsių fantastikos filmų dalys pradėtos rodyti 1977 m. ir iki šių dienų vis filmuojamos.

Šios nesibaigiančios epopėjos muzikos autorius yra amerikiečių kompozitorius ir dirigentas Johnas Williamsas (g. 1932), vienas garsiausių kino muzikos kūrėjų pasaulyje. Štai keletas filmų, kuriems jis sukūrė garso takelius: „Šindlerio sąrašas“, „Nasrai“, „Juros periodo parkas“, „Vienas namuose“ ir „Vienas namuose. Pasiklydęs Niujorke“, taip pat pirmiesiems trims „Hario Poterio“ filmams. Parašė muziką net ketverioms olimpinėms žaidynėms. J. Williamsas yra pelnęs penkis „Oskaro“, keturis „Auksinio gaublio“, septynis BAFTA ir 21 „Grammy“ apdovanojimus.

„Žvaigždžių karams“ parašytos muzikos trukmė – daugiau kaip 18 valandų, kompozitorius sukūrė apie 50 temų – tai unikalus reiškinys kino muzikos pasaulyje. JAV Kongreso biblioteka išsaugojo „Žvaigždžių karų“ garso takelį Nacionaliniame įrašų registre kaip „kultūriškai, istoriškai ir estetiškai svarbų“ kūrinį. Šiame koncerte išgirsime paties J. Williamso sukomponuotą siuitą.

Bilietai – 5, 7 Eur

Rugsėjo 27 d., penktadienį, 10.30 ir 11.45 val. Žiežmarių kultūros centre

Edukacinis koncertas visai šeimai „Senukas augino dygliuotą agavą“

Pagal Violetos Palčinskaitės knygą „Eilėraščiai iš namų“

ČIURLIONIO KVARTETAS

Rašytoja VIOLETA PALČINSKAITĖ

VYGANTAS KAZLAUSKAS (gitara, vokalas)

Aktorė INDRĖ LIUTKEVIČIŪTĖ

Režisierė DALIA STORYK

Rašytoja ir poetė Violeta Palčinskaitė dalyvauja jau ne vienoje Filharmonijos programoje visai šeimai. Šis koncertas pavadintas pagal vieną poetės eilėraštį iš knygos „Eilėraščiai iš namų“:

„Senukas augino dygliuotą agavą / Kas rytą ji gerdavo saldžią kakavą...“

Apie savo skaitytojus, klausytojus V. Palčinskaitė sako: „Rašau vaikui, kuris nors ir laiko rankoje mobilų telefoną, yra tas vaikas, kuriam reikia paslapčių ir kuris ieško seno apdulkėjusio močiutės albumėlio...“

Tad šiame koncerte susitiksite su poete ir muzikantais, taip pat išvysite Dygliuotos Agavos nuotykius...

Rugsėjo 29 d., sekmadienį, 15 val. Trakų pilies Didžiojoje menėje

Iš ciklo „Muzika Trakų pilyje“. „Širdies melodijos“

VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS

Solistė DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas)

Programa: EDVARD GRIEG – Vokalinis ciklas „Širdies melodijos“, op. 5 (Hanso Christiano Anderseno ž.); Styginių kvartetas Nr. 1, op. 27 g-moll

Daugiau nei penkis dešimtmečius klasikines vertybes puoselėjantis Lietuvos nacionalinės, Baltijos asamblėjos ir kitų svarbių premijų laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas ir jauna dainininkė Dovilė Kazonaitė kviečia pasinerti į romantišką Edvardo Griego muziką. Retai Lietuvos scenose skamba E. Griego vokalinis ciklas pagal Hanso Christiano Anderseno eiles „Širdies melodijos“, pelnęs kompozitoriui dar ir vokalinės kūrybos meistro šlovę. Atskiros ciklo dainos buvo aranžuojamos ir dainuojamos netgi lengvojo žanro atlikėjų, tokių kaip Frankas Sinatra. Šįkart emocionalų keturių dainų ciklą apie meilę su kvartetu atlieka LNOBT solistė, Metų operos viltis D. Kazonaitė. Koncerte taip pat skambės monumentalus E. Griego Styginių kvartetas Nr. 1, op. 27 g-moll, laikomas labiausiai simfonišku autoriaus kamerinio žanro kūriniu. Pats kompozitorius jį apibūdino kaip pasakojimą apie norvegų krašto gamtą ir žmogaus dvasinio pasaulio atspindį. Klasikinis keturių dalių kvartetas pasižymi vientisumu, E. Griegas čia pasitelkia leitmotyvų principą – pagrindine tema tampa charakteringas norvegiškos melodijos fragmentas, kuris simboliškai reiškia ir likimą.

Bilietai – 10, 12 Eur

Spalio 1 d., antradienį, 17 val. Kupiškio meno mokykloje

Edukacinis koncertas visai šeimai „Parodos paveikslėliai“

VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS

DONATAS BUTKEVIČIUS (kontrabosas)

Koncertą veda VIKTORAS GERULAITIS

Programoje – Modesto Musorgskio siuita „Parodos paveikslėliai“ (styginių kvintetui aranžavo R. Pattersonas)

Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Spalio 3 d., ketvirtadienį, 17 val. Elektrėnų muzikos mokykloje

Edukacinė programa „Pradžioje buvo žodis..., po to džiazas...“

JAZZ CLASSIC TRIO:

ARNOLDAS GURINAVIČIUS (klavišiniai)

VIKTORAS LABANAUSKAS (kontrabosas)

SAULIUS ASTRAUSKAS (mušamieji)

Koncertą veda SAULIUS ASTRAUSKAS

Programoje – džiazo istorija ir kompozicijos

Bilietai – 2, 3 Eur

Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Spalio 4 d., penktadienį, 18 val. Žiežmarių kultūros centre

„Žiežmariai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2019“ sezono atidarymas

Programa iš ciklo „Koncertai – susitikimai su Nacionalinės premijos laureatais „Muzika gyvai”

PETRAS GENIUŠAS (fortepijonas),

Koncertą veda ROKAS ZUBOVAS

Programoje – Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, George Gershwin

Daugiau informacijos apie Filharmonijos rengiamus koncertus rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt.

Filharmonija pasilieka teisę keisti koncertų programas ir jų atlikėjus.

Primename, kad koncertų metu fotografuoti, filmuoti ar daryti garso įrašus be Filharmonijos administracijos leidimo draudžiama. Žiniasklaidos atstovai, ketinantys fotografuoti, filmuoti ar daryti garso įrašą Filharmonijos patalpose, turėtų kreiptis į LNF Visuomenės informavimo skyrių.


Lietuvos nacionalinė filharmonija


Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Reklama