NAUJIENOS

2019 m. gruodžio 2–31 d. repertuaras

Kategorija:

Miestas:
 KONCERTAI   VILNIUJE
 
Gruodžio 3 d., antradienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
VI Vilniaus fortepijono festivalis
„Dvigubas rečitalis“
2018 m. Tarptautinio fortepijono konkurso Ženevoje nugalėtojas THÉO FOUCHENNERET (fortepijonas, Prancūzija)
2018 m. Tarptautinio F. Liszto konkurso Veimare nugalėtojas ANTON YASHKIN (fortepijonas, Rusija)
Programa:
 GABRIEL FAURÉ – Noktiurnai Nr. 4 Es-dur, op. 36; Nr. 7 cis-moll, op. 74; Nr. 12 e-moll, op. 107; JOHANNES BRAHMS – Variacijos ir fuga G. F. Händelio tema, op. 24
(atlieka THÉO FOUCHENNERET)
JOHANNES BRAHMS – Variacijos R. Schumanno tema, op. 9; CLARA SCHUMANN – Skerco Nr. 1 d-moll, op. 10; ROBERT SCHUMANN–FERENC LISZT – „Dedikacija“ („Widmung“); FERENC LISZT – „Gedulingoji gondola II“ („La lugubre gondola II“); Valsai Nr. 1 ir 2 iš ciklo „Pamirštieji valsai“ („Valses oubliées“), S. 215; „Skerco ir maršas“ („Scherzo und March“), S. 177
(atlieka ANTON YASHKIN)
Kai muzikinės varžytuvės iš konkursinės erdvės persikelia į koncertinę sceną, klausytojams suteikiama išskirtinė proga pasidžiaugti tikra muzikine fiesta. Toks būtent yra šio festivalio vakaro sumanymas – net dviejų ryškių pianistų pasirodymai, dvigubas rečitalis tarsi du tarptautinius pianistų konkursus vainikuojanti fortepijono garsų puokštė. Filharmonijos scenoje muzikuoja praėjusiais metais vykusių prestižinių konkursų nugalėtojai – prancūzų pianistas Théo Fouchenneret, su rusų atlikėju Dmitrijumi Shishkinu pasidalinęs pirmąją premiją Tarptautiniame fortepijono konkurse Ženevoje, bei rusų pianistas Antonas Yashkinas, užėmęs pirmąją vietą Tarptautiniame F. Liszto konkurse Veimare ir pelnęs publikos simpatijų prizą. Abiejų rečitalių programoje – XIX a. kompozitorių, Claros Schumann bendražygių, šedevrai. Tarp jų – itin retai mūsų scenoje atliekami Gabrielio Fauré noktiurnai.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 5 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
VI Vilniaus fortepijono festivalis
Rečitalis „Elisso legenda“
ELISSO VIRSALADZE (fortepijonas, Gruzija)
Programa:
PIOTR ČAIKOVSKIJ – Iš ciklo „Metų laikai“, op. 37b; SERGEJ PROKOFJEV – Ciklas „Sarkazmai“, op. 17; Tokata d-moll, op. 11; ROBERT SCHUMANN – Noveletė, op. 21 Nr. 8 fis-moll; Fantazija C-dur, op. 17
Ypatingame fortepijono meno renginyje skambina įžymi gruzinų kilmės pianistė ir pedagogė Elisso Virsaladzė. Jos pasaulinės karjeros pradžią žymi studijos Maskvoje pas tokius grandus kaip Heinrichas Neuhausas ir Jakovas Zakas, prestižinio P. Čaikovskio konkurso trečioji vieta, R. Schumanno konkurso Cvikau pirmoji premija, daugybė įsimintinų koncertų ir apdovanojimų. E. Virsaladzė yra Maskvos konservatorijos ir Miuncheno aukštosios muzikos mokyklos profesorė, bene visų svarbiausių tarptautinių konkursų žiuri narė. Savo repertuare pianistė ypač daug dėmesio skiria Wolfgango Amadeus Mozarto, Ludwigo van Beethoveno, Fryderyko Chopino ir Roberto Schumanno kūrybai, yra tituluojama geriausia dabarties Schumanno interpretatore. Tad nenuostabu, kad koncerte skambės vienas monumentaliausių R. Schumanno opusų, Fantazija C-dur, op. 17, – asmeninėmis dramomis ir romantizmo aktualijomis apipintas kūrinys, perteikiantis jausmus būsimai žmonai Clarai Wieck – talentingiausiai to meto pianistei ir kompozitorei.
E. Virsaladzė nuolat koncertuoja Europoje, JAV, Japonijoje, groja su Sankt Peterburgo filharmonijos, Londono karališkosios filharmonijos, Šiaurės Amerikos, Japonijos ir kitais kolektyvais, diriguojant tokiems maestro kaip Rudolfas Barschai, Riccardo Muti, Kurtas Sanderlingas, Wolfgangas Sawallischas, Eugenijus Svetlanovas, Jurijus Temirkanovas ir kt. Pastaraisiais metais pianistė rengia solo ir kamerinės muzikos rečitalius nuo Liono, Milano, Maskvos iki Seulo ir Tokijo, veda meistriškumo kursus Europoje ir Japonijoje, dalyvauja konkursų Hamamacu ir Honkonge žiuri darbe. Jos repertuaro spektrą bei interpretacijų brandą atspindi daugybė įrašų, išleistų firmoje „Live Classics“.
Bilietai –10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 7 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
VI Vilniaus fortepijono festivalis
Pabaigos koncertas „Trys portretai“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistė GUODA GEDVILAITĖ (fortepijonas; Lietuva, Vokietija)
Dirigentas GEORG MARK (Austrija)
Programa:
ROBERT SCHUMANN – Simfonija Nr. 1 B-dur, op. 38 („Pavasario“); JOHANNES BRAHMS – Variacijos J. Haydno tema orkestrui, op. 56; CLARA SCHUMANN – Koncertas fortepijonui ir orkestrui a-moll, op. 7 (kompozitorės ir pianistės 200-osioms gimimo metinėms)
Baigiamąjį Vilniaus fortepijono festivalio koncertą vainikuoja trijų romantikų – bene žymiausios muzikos istorijoje muzikantų poros Claros ir Roberto Schumannų ir jų bičiulio Johanneso Brahmso – kūryba. Šiuos tris menininkus siejo itin glaudus žmogiškosios ir kūrybinės partnerystės ryšys. Neretai Clara, Robertas ir Johannesas save vadino „Mes trys“.
Prie dirigento pulto stoja Lietuvos klausytojams pažįstamas austrų batutos maestro Georgas Markas, kurio vadovaujamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras pagrieš Schumanno ir Brahmso simfonines kompozicijas. Koncerto kulminacija ir festivalio baigiamasis akordas bus ypatingi – kaip žymi XIX a. pianistė pirmiausia garsėjusi Clara Schumann šį vakarą pristatoma kompozitorės amplua, drauge pažymint ir menininkės gimimo 200-ąsias metines. Klausytojai turės progą išgirsti koncertų salėse retai skambantį jos Koncertą fortepijonui ir orkestrui a-moll. Fortepijonu skambina lietuvių pianistė Guoda Gedvilaitė, niekada nestokojanti ryškių muzikinių idėjų, mielai eksperimentuojanti ir drįstanti laužyti nusistovėjusias klasikinės muzikos taisykles. Jos originalios programos žavi fantazija ir laisve, o scenos partneriai – ne tik žymūs klasikos atlikėjai, bet ir aktoriai, baleto artistai ar džiazo muzikantai.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 8 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Mozarto spindesys“
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
GABRIELĖ ZANEUSKAITĖ (altas)
Programa:
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Styginių kvartetas Nr. 14 G-dur, KV 387;
Kvintetas dviem smuikams, dviem altams ir violončelei c-moll, KV 406
Wolfgango Amadeus Mozarto tėvas Leopoldas laiške dukteriai Nannerlei džiaugėsi Josepho Haydno ištartais žodžiais jam išklausius tris naujus jaunojo Wolfgango styginių kvartetus: „Dievaži, gerbiamasis, sakau Jums – Jūsų sūnus yra didžiausias kompozitorius iš visų, kuriuos pažįstu asmeniškai ar bent esu girdėjęs. Jis turi skonį ir geba meistriškai komponuoti.“ Haydno autoritetas ir kūryba tapo svarbiu pavyzdžiu Mozartui kuriant kamerinio žanro, ypač kvarteto, muziką. Šiame koncerte skamba vienas iš šešių Vienoje rašytų styginių kvartetų, kuriuos Mozartas dedikavo Haydnui. Dėl šviesios nuotaikos ir muzikoje jaučiamo jaunatviško polėkio kvartetas dar vadinamas „Pavasariu“.
Kitas koncerto opusas jau kitoks, kur kas dramatiškesnis, minorinės tonacijos. Tai styginių kvintetas c-moll, kurį, kaip ir kitus penkis, Mozartas parašė Vienoje paskutiniais gyvenimo metais. Ši muzika stulbina melodijų grožiu, tobula forma ir nuotaikų įvairove – nuo šventiškai pakilių ir žanrinių iki šviesios lyrikos ir gedulingo dramatizmo. Atliekant kvintetą prie Valstybinio Vilniaus kvarteto prisijungia LMTA absolventė, altininkė Gabrielė Zaneuskaitė.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
Gruodžio 11 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
„Montserrat Nomeda Montsita. Montserrat Caballé garbei“
Gala koncertas ir interaktyvi paroda
MONTSERRAT MARTÍ (sopranas)
NOMEDA KAZLAUS (sopranas)
ONUTĖ GRAŽINYTĖ (fortepijonas)
Programoje – Giuseppe Verdi, Gaetano Donizzetti, Johannes Brahms, Franz Schubert, Ferenc Liszt, Vincenzo Bellini, Camille Saint-Saëns, Francisco Asenjo Barbieri
Pernai spalio 6 d. mirė pasaulinė ispanų operos legenda Montserrat Caballé. Operos solistė Nomeda Kazlaus yra vienintelė lietuvė, įvairiose pasaulio scenose dainavusi su primadona pagrindinius vaidmenis bei duetus, kartu su Montserrat Caballé įsiamžinusi dokumentiniame filme „Caballé Beyond the Music“, dalyvavusi vokiečių televizijos „ARTE TV“ laidoje „Caballé prasentiert Stars von Morgen“, kurią vedė pati primadona, taip pat įamžinta kituose tarptautiniuose leidiniuose.
Nomedos Kazlaus šventiniai pasirodymai Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje yra tapę tradicija, tad šių metų gruodį gala koncertas vyksta jau aštuntą kartą. Svarbu ir tai, kad šių metų projektas – išskirtinis, nes iškilmingą koncertą papildo originali interaktyvi paroda. Scenoje muzikuoja tarptautinį pripažinimą pelniusios solistės – Caballé dukra Montserrat Marti ir Nomeda Kazlaus bei Vokietijoje šiuo metu studijuojanti pianistė Onutė Gražinytė. Programoje greta solo arijų, dainų, sarsuelų ir kitų populiarių kompozicijų skambės ir duetai, kuriuos kartu dainavo Montserrat Caballé, Nomeda Kazlaus ir Montserrat Marti. 
Prieš ir po koncerto Filharmonijos fojė planuojama surengti išskirtinę didelio formato nuotraukų ekspoziciją, kurioje bus atspindėtos įsimintiniausios šių trijų atlikėjų bendradarbiavimo akimirkos. Iš ekranų skambės bendrai atliekamų dainų fragmentai, bus galima pavartyti unikalų leidinį „Caballé 40 metų Licėjaus teatre“ („Caballé 40 anys al Liceu“), kuriame užfiksuotos akimirkos iš Camille’o Saint-Saënso operos „Henrikas VIII“ istorinių spektaklių Barselonos „Gran Teatre del Liceu“. Šioje operoje tąkart Caballé atliko Katerinos Aragonietės vaidmenį, o Nomeda Kazlaus – Anos de Bolein.
Taip pat bus rodomi fragmentai iš LRT archyve saugomos medžiagos – tai Caballé ir Kazlaus koncertas 2000 m. Maskvos „Gostinyj Dvor“, dviejų dalių interviu su primadona (tai vienas paskutinių Caballé interviu televizijai) bei interviu su Montserrat Marti laidų ciklui „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“.
Bilietai – 45, 65, 85 Eur
Koncertas rengiamas su Tarptautinės labdaros konfederacijos Lietuvos filialu
 
Gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
„Giedrius svečiuose pas Juozą“
Juozo Naujalio 150-mečiui ir Giedriaus Kuprevičiaus 75-mečiui
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistai: DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas), MINDAUGAS ZIMKUS (tenoras),
TADAS MOTIEČIUS (akordeonas)
Dirigentas MODESTAS BARKAUSKAS
Koncertą veda GIEDRIUS KUPREVIČIUS
Programoje – Juozo Naujalio ir Giedriaus Kuprevičiaus vokaliniai bei instrumentiniai kūriniai, aranžuotės
Kompozitorius Giedrius Kuprevičius šiemet publikuotuose pokalbiuose sakė: „Man pasisekė: jubiliejų švenčiu kartu su Juozu Naujaliu ir Eduardu Balsiu. Vienam 150, kitam 100 metų. Abu svarbūs mano gyvenime: pas pirmojo dukrą Sofiją Naujalytę-Didenkienę mokiausi tobuliau skambinti fortepijonu, antrasis išmokė mane kūrybos ir instrumentuotės amato. Tad jubiliejaus šventimas lyg kokia trejybė – o tai geras ženklas.“ Šį kartą atnaujintoje Nacionalinėje filharmonijoje skambės programa, sujungianti dviejų epochų kūrėjus, dvi ryškias asmenybes. Jų dialogas simboliškai „besisvečiuojant“ vienam pas kitą atskleidžia ir nemarų mūsų klasiko palikimą, ir naują šiuolaikinį žvilgsnį – skambės G. Kuprevičiaus sumanytos J. Naujalio kūrinių aranžuotės, instrumentuotės, redakcijos. Taip pat išgirsime ir originalius G. Kuprevičiaus vokalinius ir instrumentinius kūrinius, įvyks premjeros. „Svečiuose“ lankosi ir skirtingoms kartoms atstovaujantys žinomi atlikėjai: Lietuvos kamerinis orkestras, dainininkai Dovilė Kazonaitė ir Mindaugas Zimkus, akordeonininkas Tadas Motiečius. Visiems „svečiams“ vadovauja dirigentas Modestas Barkauskas.
Bilietai –10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 14 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Orkestro muzikos koncertas „Pasakos saksofonams“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Saksofonų kvartetas SIGNUM
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Programa:
SIEGFRIED MATTHUS – Koncertas keturiems saksofonams ir orkestrui „Fantastiniai burtų sapnai. Pasaka saksofonams“ („Phantastische Zauberträume. Ein saxophonisches Märchen“)
GIEDRIUS KUPREVIČIUS – Simfonija „Iš plokščiojo pasaulio“ (pagal Terry’o Pratchetto apysaką). Skiriama kompozitoriaus gimimo 75-osioms metinėms
Į Filharmonijos sceną grįžta nuotaikingasis saksofonų kvartetas „Signum“, kurį 2006 m. subūrė Kelne susitikę keturi saksofonininkai Blažas Kemperle, Erikas Nestleris, Alanas Lužaras ir Guerino Bellarosa. Savo jaunatviška energija, įtaiga ir novatoriškomis idėjomis kvartetas jau keletą metų pučia gaivų permainų vėją į Europos koncertų sales ir festivalius. Šis kvartetas koncertuoja įvairiausiose ir netikėčiausiose vietose – tai ir prestižinė Niujorko „Carnegie Hall“, ir Dolomitinių Alpių snieguota viršukalnė. Grodamas nepaprastai lengvai ir dažniausiai be natų, „Signum“ kūrybiškai papildo savo pasirodymus sceniniu judesiu ir instrumentinio teatro elementais. Tuo netruks įsitikinti ir Filharmonijos publika, išgirsianti kvarteto atliekamą vokiečių kompozitoriaus Siegfriedo Matthuso koncertą „Fantastiniai burtų sapnai. Pasakos saksofonams“.
Taip pat šio vakaro programoje – lietuviška simfoninė drobė „Iš plokščiojo pasaulio“ pagal to paties pavadinimo Terry’o Pratchetto apysaką. Simfonijos autorius – itin įvairiapusė asmenybė, eseistas ir polemistas, pedagogas, Lietuvos mokslų akademijos akademikas kompozitorius Giedrius Kuprevičius, minintis 75-ąsias gimimo metines. Šia proga į klausimą „ar liko neįveiktų kalnų?“ kompozitorius, artėjant jo operos „Prūsai“ atlikimui Klaipėdoje, atsakė: „Nuo kalno, į kurį kopi visą gyvenimą, atsiveria slėnis, į kurį reikia suspėti nusileisti. Jame taip pat yra kas veikti. Laukuose visuomet reikia žemdirbių. Prisijungsiu prie jų triūso.“
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 15 d., sekmadienį, 12 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Koncertas visai šeimai
Miuziklas vaikams „Sidabrinis Ežerinis“
Ansamblis MUSICA HUMANA
Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos choras VIVA VOCE
(vadovai Raimondas Katinas, Virginija Katinienė)
Senosios muzikos ir šokio ansamblis FESTA CORTESE
Solistai: Karalaitė – DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas), Ežerinis – VAIDAS BARTUŠAS (kontratenoras), Vandenė – SIMONA LIAMO (sopranas)
Personažai: Teatro vadovas – KRISTUPAS KAVALIAUSKAS, Sraigė – GIEDRĖ POPULAIGĖ, Vėžys – EVALDAS PETKUS, Mama – GINTARĖ KUDARAUSKAITĖ, Tėvas – MINDAUGAS LINKAITIS, Mėsininkutis – ANDRIUS BUTKYS
Kompozitorė VAIDA STRIAUPAITĖ-BEINARIENĖ
Dirigentas ROBERTAS BEINARIS
Eiliuoto teksto autorė ALMA KAROSAITĖ
Režisierius KRISTUPAS KAVALIAUSKAS
Programoje – Vaidos Striaupaitės-Beinarienės miuziklas „Sidabrinis Ežerinis“ Aldonos Liobytės stilizuotos lietuvių pasakos „Ežerinis“ motyvais
Kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė sukūrė miuziklą „Sidabrinis Ežerinis“ pagal Aldonos Liobytės stilizuotą pasaką. Šio kūrinio pagrindinė mintis dabar yra labai aktuali ir skatina susimąstyti – apie laiką, kurį mes skiriame savo artimiausiems žmonėms, apie vaiko ištvermę ir drąsą, apie kantrybę, užsibrėžtą tikslą ir atkaklumą jo siekiant. Kartu pasaka „Ežerinis“ kupina vandens pasaulio paslapčių, ryškių spalvų ir įdomių bei nuotaikingų personažų.
„Kažin kur, labai toli, gal net prie Siesarties ežero, gyveno berniukas, Ežeriniu pramintas. Mat kur buvęs, kur nebuvęs jis vis vandens laikėsi, tarytum kas jį būtų apžavėjęs. Mama vis baiminosi, kad vaiko į gelmę neįtrauktų Vandenė. Bet nei vėjai nupūtė, nei banga nuplukdė, nei Vandenė įtraukė, tik iškeliavo berniuko tėveliai svetur duonos pelnytis, Ežerinį palikę vieną prie ežero...“ O norėdami sužinoti, kaip sekėsi Ežeriniui ir kuo pasaka baigėsi, turėsite ateiti į koncertą visai šeimai!
Bilietai – 6, 8, 10 Eur
 
Gruodžio 15 d., sekmadienį, 16 val. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Kamerinės muzikos koncertas „Žiemos kelionė“
MODESTAS SEDLEVIČIUS (baritonas)
ANNA ANSTETT (fortepijonas)
Programa:
FRANZ SCHUBERT – Vokalinis ciklas „Žiemos kelionė“ („Winterreise“), op. 89 / D. 911 (Wilhelmo Müllerio ž.)
Baritonas Modestas Sedlevičius yra tapęs laureatu tiek I Tarptautinio Virgilijaus Noreikos dainininkų konkurse (antra vieta), tiek įvairiuose konkursuose Vokietijoje ir Austrijoje. M. Sedlevičius yra stažavęsis Italijoje, „La Scalos“ teatro akademijoje, taip pat dainavo trijuose šio teatro operos spektakliuose. Solistas pasirodo ir koncertų salėse, ir teatrų scenose, yra sukūręs vaidmenis G. Rossini operose „Sevilijos kirpėjas“ ir „Pelenė“, R. Leoncavallo „Pajacai“, G. Puccini „Bohema“, C. M. von Weberio „Laisvasis šaulys“, C. W. Glucko „Orfėjas ir Euridikė“ ir kitose. Prieš atvykdamas į koncertą Vilniuje, M. Sedlevičius dainuos Valentiną Ch. Gounod operoje „Faustas“ Sankt Galeno (Šveicarija) operos teatre.
Ukrainiečių pianistė Anna Anstett gimė ir studijavo Ukrainoje, Donecke, ir Vokietijoje, Štutgarto, Manheimo ir Karlsrūhės (studijuoja dabar) aukštosiose muzikos mokyklose. Pianistė yra laimėjusi ne vieną tarptautinį konkursą kaip solistė ir kamerinės muzikos atlikėja. Kartu su baritonu M. Sedlevičiumi jie sėkmingai pasirodė net keliuose Lied žanro konkursuose: pelnė ir pirmąsias vietas, ir specialiuosius prizus, ir geriausio dueto titulą.
Dainų karaliumi tituluojamas Franzas Schubertas, kurdamas 24 dainų ciklą „Žiemos kelionė“, anot jo amžininkų, visa esybe pasinėrė į poeto Wilhelmo Müllerio eilėraščius. Liaudies dainas primenančiose eilėse kompozitorius atrado savo išgyvenimams labai artimą meilės, svajų, netekties, liūdesio ir baimės pasaulį. Kompozitorius sirgo ir kentė baisiausią skurdą. Žinomam Vienos leidėjui Tobiasui Haslingeriui jis nunešė kelias dainas iš rašomos „Žiemos kelionės“. Leidėjas tarytum iš atjautos varguoliui užmokėjo po guldeną už kiekvieną dainą – juokingai menką atlygį... Kompozitoriaus bičiulis Josephas Spaunas savo prisiminimuose aprašė vieną popietę, kurioje Schubertas pirmąkart viešai pagrojo visą „Žiemos kelionės“ ciklą, pats dainuodamas trūkinėjančiu balsu, – tokios sukrečiančios buvo paskutinės jo dainos.
Bilietai – 8, 10 Eur
 
Gruodžio 18 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
„Eduardo Balsio 100-mečiui: kameriniai kūriniai. Nuo habaneros iki vargonų“
INGRIDA ARMONAITĖ (smuikas)
EGIDIJUS ALIŠAUSKAS (birbynė)
BALYS VAITKUS (vargonai)
Trio FORTVIO
Styginių kvartetas ARTVIO
LIETUVOS KARIUOMENĖS ORKESTRAS
(vadovas ir vyr. dirigentas mjr. Egidijus Ališauskas)
Dirigentas LAURYNAS VAKARIS LOPAS
Koncertą veda muzikologas VIKTORAS GERULAITIS
Programa:
EDUARDAS BALSYS – Styginių kvartetas; „Habanera“ fortepijoniniam trio; Koncertas Nr. 3 smuikui solo; „Galopas“ pučiamųjų orkestrui iš operos „Kelionė į Tilžę“; Koncertas smuikui Nr. 1, II d. Andante cantabile (redakcija pučiamųjų orkestrui ir birbynei); Baleto „Eglė žalčių karalienė“ fragmentai; Simfonija-koncertas vargonams ir pučiamųjų orkestrui
Daugybe koncertų Lietuvoje švenčiamos Eduardo Balsio 100-osios gimimo metinės. E. Balsys buvo vienas produktyviausių Lietuvos kompozitorių, rašęs monumentalius sceninius kūrinius, kamerinę muziką, dainas ir kt., o jo kūrybos sklaidą puoselėja jau kelios atlikėjų kartos. E. Balsio braižas patyrė nemažą evoliuciją nuo klasikinės formos Styginių kvarteto iki dodekafonine technika grįstos ekspresionistinės operos „Kelionė į Tilžę“. Jo kūrybinis palikimas atspindi to meto lietuvių muzikos raidos vingius nuo ideologizuoto „folklorinio“ romantizmo link stilistinio atsinaujinimo ir naujų komponavimo technikų naudojimo iki paskutinio opuso – Koncerto smuikui solo. Pasak ilgametės E. Balsio kūrinių atlikėjos Ingridos Armonaitės, „solo koncertas jau rašytas žmogaus, kuris nugyveno gyvenimą ir taip jį vainikavo“. E. Balsio kamerinius kūrinius interpretuoja gausios žinomų atlikėjų pajėgos.
Bilietai – 10, 15, 20 Eur
 
Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
XVI tarptautinio menų festivalio „Pravoslavų Kalėdos Lietuvoje“ koncertas
„Naktį mano sode. Yana Ivanilova, Andrej Korobeinikov“
YANA IVANILOVA (sopranas)
ANDREJ KOROBEINIKOV (fortepijonas)
Programa:
PIOTR ČAIKOVSKIJ – Romansai; „Dumka (rusų kaimo scena)“ („Думка (русская сельская сцена)“) fortepijonui, op. 59; „Rusiškas skerco“ („Русское скерцо“) fortepijonui, op. 1 Nr. 1; Trys pjesės iš ciklo fortepijonui „Metų laikai“ („Времена года“), op. 37
SERGEJ RACHMANINOV – Variacijos A. Corelli tema, op. 42; Trys romansai, op. 34; Aštuoni romansai, op. 38
Šiame festivalio „Pravoslavų Kalėdos Lietuvoje“ koncerte muzikuoja Rusijos menininkai. Dainininkė Yana Ivanilova – tai Maskvos Gnesinų muzikos mokyklą baigusi vokalistė, taip pat studijavusi ir Monrealyje. Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje dainininkė apgynė vokalo menų daktarės laipsnį, o koncertinių pasirodymų yra surengusi su garsiais batutos meistrais, tarp kurių – Kentas Nagano, Vladimiras Fedosejevas, Michailas Pletniovas, Vladimiras Spivakovas ir daugelis kitų. Scenoje dainininkė muzikuoja su ryškiu jaunosios kartos pianistu Andrejumi Korobeinikovu, nepaliaujančiu stebinti savo laimėjimais įvairiose srityse. Antai dvylikos metų jis įstojo į Europos teisės universiteto fakultetą Maskvoje ir su pagyrimu jį baigė 2003 m., būdamas devyniolikos aukso medaliu baigė Maskvos konservatoriją ir aspirantūrą Maskvos valstybiniame universitete, tapo Tarptautinės San Marino mokslų akademijos nariu, išmoko esperanto kalbą. Pianistas yra daugiau kaip dviejų dešimčių tarptautinių konkursų nugalėtojas ir laureatas, o Lietuvos klausytojai jį pažįsta dar iš pasirodymų su „Kremerata Baltica“.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
Organizatorius – VšĮ „Slavų tradicinės muzikos mokykla“
 
Gruodžio 21 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Orkestro muzikos koncertas „Variacijos Eduardo Balsio 100-mečio tema“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistai:
INDRĖ BAIKŠTYTĖ (fortepijonas)
DŽERALDAS BIDVA (smuikas)
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Programa:
EDUARDAS BALSYS – „Jūros atspindžiai“ styginių orkestrui; „Dramatinės freskos“ smuikui, fortepijonui ir orkestrui
SERGEJ PROKOFJEV – „Uvertiūra žydų temomis“ („Увертюра на еврейские темы“), op. 34
WITOLD LUTOSŁAWSKI – „Simfoninės variacijos“
BENJAMIN BRITTEN – „Geros valios žmonės“ („Variacijos orkestrui Kalėdų giesmės tema“)
EDUARDAS BALSYS – Adagio iš baleto „Eglė žalčių karalienė“
2019-aisiais minime Lietuvos muzikos korifėjaus Eduardo Balsio (1919–1984) šimtmetį. Dominuojanti šiame koncerte skambančių Balsio kūrinių tema – jūra. Šios stichijos didybė kompozitorių įkvėpdavo rašyti muziką, jos įvaizdžiai aptinkami kone visuose žanruose. Tėvų namuose Palangoje kompozitorius daug metų su šeima leisdavo vasaras, čia parašė ir nemažai kūrinių. Tad šį vakarą atliekamos dvi simfoninės kompozicijos jūros tema – tai „Jūros atspindžiai“ styginių orkestrui ir baleto „Eglė – žalčių karalienė“ fragmentas. Greta jų – „Dramatinės freskos“, kuriose fortepijono solo partiją atlieka kompozitoriaus anūkė pianistė Indrė Baikštytė, drauge smuiku muzikuoja LKO primarijus Džeraldas Bidva.
Tikrą šio vakaro muzikos puotą dar praturtina Sergejaus Prokofjevo, Witoldo Lutosławskio ir Benjamino Britteno variacijos, įsiterpiančios tarp Eduardo Balsio spalvingų partitūrų, atstovaujančių jo trečiojo kūrybos periodo viršukalnėms. „Muzika – emocijų menas, todėl prioritetą reikėtų teikti būtent joms“, – ne kartą yra teigęs kompozitorius.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 26 d., ketvirtadienį, 12 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Koncertas visai šeimai „Ąžuoliuko“ Kalėdos“
Berniukų ir jaunuolių choras ĄŽUOLIUKAS (meno vadovas Vytautas Miškinis)
ĄŽUOLIUKO muzikos mokyklos IV klasės choras (vadovė Renata Kuncienė)
ĄŽUOLŲ KLUBO vyrų choras (meno vadovas Povilas Gylys)
ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS (meno vadovas Modestas Barkauskas)
Solistės: EMILIJA FINAGEJEVAITĖ (sopranas), EGLĖ STUNDŽIAITĖ (sopranas), AISTĖ BENKAUSKAITĖ (mecosopranas)
Dalyvauja: RIMVYDAS MITKUS (vargonai), ELIZA DAVIS (fortepijonas)
Dirigentai: RENATA KUNCIENĖ, VYTAUTAS MIŠKINIS
Programoje – Antonio Vivaldi „Gloria“, Edwardo Elgaro, Johno Rutterio, Juozo Naujalio kalėdinės giesmės.
Gražia tradicija jau tapusiame šventiniame „Ąžuoliuko“ koncerte skambės lietuvių ir užsienio autorių Kalėdų giesmės ir dainos. Šie smagūs koncertai turi ypač ištikimų klausytojų, kurie daug metų nepraleidžia nė vieno kalėdinio „Ąžuoliuko“ pasirodymo. Publiką džiugina ne tik pakili, nuotaikinga programa, bet ir šventinės staigmenos. Tai ypatinga šventė visiems abipus rampos. Išradingi choro dainininkai kasmet su džiaugsmu atidaro įvairių tautų skambiausių melodijų skrynelę...
Bilietai – 8, 10, 12 Eur
 
Gruodžio 26 d., ketvirtadienį, 12 val. Vilniaus rotušėjee
Teatralizuotas koncertas visai šeimai „Lėlės kelionė“
ČIURLIONIO KVARTETAS
Aktorė LIJANA MUŠTAŠVILI
Scenarijaus autorė JUSTINA ZAJANČAUSKAITĖ
Teksto autorė MONIKA SAKALAUSKAITĖ
Programoje – Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák, Maurice Ravel, Dmitrij Šostakovič, Philip Glass
Šiame koncerte su Lėle ir styginių kvartetu jaunieji klausytojai ir jų tėveliai keliaus per epochas: klasicizmą, romantizmą, impresionizmą, ekspresionizmą, XX amžių – iki pat šių dienų. Be to, sužinosime, kas yra kvartetas: kurie instrumentai jį sudaro, kaip jie skamba, kokie jų panašumai ir skirtumai. Skambės J. Haydno, L. van Beethoveno, A. Dvořáko, M. Ravelio, Ph. Glasso styginių kvartetų fragmentai, Polka iš D. Šostakovičiaus baleto „Aukso amžius“ ir kiti kūriniai.Beje, atvyks ir du ypač paslaptingi veikėjai, o kas jie tokie, – atsiskleis tik per koncertą...
 
Gruodžio 26 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Orkestro muzikos koncertas „Kalėdinė poema“
Vilniaus senamiesčio įtraukimo į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 25-mečiui
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas ir dirigentas SERGEJ KRYLOV (smuikas)
Programa:
NINO ROTA – Koncertas styginiams; JOSEPH HAYDN – Simfonija Nr. 6 D-dur („Rytas“), Hob. I:6; ERNEST CHAUSSON – „Poema“ smuikui ir orkestrui, op. 25; MAURICE RAVEL – Rapsodija smuikui ir orkestrui „Čigonė“; CAMILLE SAINT-SAËNS – Introdukcija ir rondo capriccioso smuikui ir orkestrui, op. 28
Tradiciškai antrąją Kalėdų dieną Didžiojoje filharmonijos scenoje pasirodo Lietuvos kamerinis orkestras ir jo meno vadovas, smuikininkas Sergejus Krylovas.
Trykštantis muzikalumas, gilus lyriškumas, kerintis garso grožis ir kvapą gniaužiantis virtuoziškumas – tai savybės, priskiriamos smuikininkui S. Krylovui. Pastaraisiais metais jis koncertuoja su žymiausiais pasaulio kolektyvais: „Dresden Staatskapelle“, Sankt Peterburgo, Londono ir Karališkosios filharmonijų, Rusijos nacionaliniu, Marijos teatro, Prancūzijos radijo, „Filarmonica della Scala“, „Accademia di Santa Cecilia“, Berlyno „Konzerthausorchester“, NHK Tokijo, Budapešto festivalio, Atlantos simfoniniais orkestrais.
Šį vakarą S. Krylovas grieš publikos itin mėgstamus, virtuoziškus Ernesto Chaussono, Maurice’o Ravelio ir Camille’o Saint-Saënso kūrinius.
Prieš 25 metus, 1994-ųjų gruodžio 17 dieną, per 18-ąją UNESCO Pasaulio paveldo komiteto sesiją Tailande Vilniaus istorinis centras buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šis statusas reiškia, kad vietovė turi išskirtinę visuotinę vertę ir yra unikali pasauliniu mastu. Šiam svarbiam įvykiui ir skiriamas kalėdinis Lietuvos kamerinio orkestro koncertas.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Gruodžio 27 d., penktadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Kalėdinė programa „Kalėdos džiazo saloje“
Vokalinis ansamblis JAZZ ISLAND
(vadovas Artūras Novikas)
ČIURLIONIO KVARTETAS
Programoje – originaliai aranžuotos Johanno Sebastiano Bacho, Wolfgango Amadeus Mozarto, Piotro Čaikovskio, Edvardo Griego, Richardo Strausso, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitos kompozicijos, lietuvių liaudies dainos, džiazo standartai, populiarios kalėdinės melodijos
Tarp šv. Kalėdų ir Naujųjų metų Nacionalinės filharmonijos salėje tradiciškai pasigirsta vokalinio ansamblio „Jazz Island“ balsai. Nors kolektyvo pavadinime minimas džiazas, jų repertuare novatoriškai ir netikėtai skamba įvairaus žanro muzika – nuo įvairių tautų liaudies muzikos iki klasikinių kūrinių ar Lietuvoje bei visame pasaulyje populiarių dainų. Taip pat „Jazz Island“ yra parengę bendrų programų ir Lietuvoje bei užsienyje koncertuoja su Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Čiurlionio kvartetu. Tad klausytojų laukia nauja dviejų žinomų kolektyvų programa.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Gruodžio 28 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Kalėdinė programa „Trimito Kalėdos“
Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras TRIMITAS
(vadovas Antanas Kučinskas, vyr. dirigentas Ugnius Vaiginis)
Solistai VYTAUTAS SONDECKIS (violončelė), VALENTIN PRIEBUS (violončelė)
Dirigentas UGNIUS VAIGINIS
Programa:
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ – „Šventinė uvertiūra“, op. 96 (Donaldo Hunsbergerio versija pučiamųjų orkestrui); JOHAN DE MEIJ – „Casanova“, koncertas violončelei ir pučiamųjų orkestrui; ALFRED REED – „Curtain Up!“ pučiamųjų orkestrui; LARS DANIELSSON – „Liberetto“, „Dead princess“; FRIEDRICH GULDA – Koncertas violončelei ir pučiamųjų orkestrui
Prieš Naujuosius metus Nacionalinėje filharmonijoje naują programą pristato Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“. Nuolat stebinantis įvairiais originaliais projektais (pastaruoju metu atliko naują Antano Kučinsko teatralizuotą muzikinę pasaką „Trimito miestas“, dalyvavo festivalyje „Trimito vasara“, Liublino unijos 450 metų minėjime Lenkijoje, tarptautiniame pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalyje Pekine ir kituose renginiuose Lietuvoje bei užsienyje), kolektyvas ir Naujuosius pasitinka su išskirtine programa. Šį kartą su „Trimitu“ muzikuoja Vytautas Sondeckis – tarptautinių konkursų laureatas, NDR (Šiaurės Vokietijos radijo) simfoninio orkestro koncertmeisteris solistas, styginių kvinteto „The G-Strings“ narys, 2001 m. JAV klasikinės muzikos radijo stoties KDFC paskelbtas vienu iš 30-ies geriausių jaunųjų pasaulio atlikėjų. Su „Trimitu“ V. Sondeckis atliks austrų kompozitoriaus ir pianisto Friedricho Guldos koncertą – ypatingą kūrinį, kurio penkiose dalyse pinami klasikinis ir džiazo muzikos stiliai, girdisi menueto, maršo, polkos ar net roko elementai. Koncerto programoje taip pat įvyks Larso Danielssono naujo kūrinio premjera, skambės kiti šventinę nuotaiką skleidžiantys kūriniai.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Gruodžio 29 d., sekmadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Fortepijono muzikos koncertas „Šokiai dviem fortepijonams“
Zbignevo Ibelhaupto ir Rūtos Rikterės fortepijoninio dueto 30-mečiui
RŪTA RIKTERĖ ir ZBIGNEVAS IBELHAUPTAS (fortepijoninis duetas)
Dalyvauja RIMVYDAS SAVICKAS (klarnetas)
Programa:
EDVARD GRIEG – Senovinis norvegų romansas su variacijomis, op. 51; MANUEL INFANTE – „Andalūzijos šokiai“; BRONIUS KUTAVIČIUS – „Gervių šokiai“ dviem fortepijonams ir klarnetui; CARLOS GUASTAVINO„Trys argentinietiški romansai“, op. 2; MICHAEL NYMAN – „Vandens šokiai“ („Water dances“): IV d. „Gliding“ ir V d. „Synchronizing“
Pianistai Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas jau 30 metų (nuo 1989-ųjų) nenuilsdami puoselėja fortepijoninio dueto žanrą. Šie menininkai patraukia dėmesį įdomiai formuojamomis programomis, atviru, į platesnius multikultūrinius kontekstus kreipiančiu požiūriu, interpretacinių stereotipų nesuvaržytomis idėjomis. Nevengiantis publikos palepinti virtuozine bravūra, fortepijoninis ansamblis puikiai išlaiko ir visus „asketiško“ akademizmo standartus, o kartu drąsiai, kartais net provokuojančiai savo klausytojus kviečia pasižvalgyti po dar neištirtas naujosios muzikos platybes.
Didžiuliame šio dueto sukauptame repertuare – kūriniai nuo baroko epochos iki mūsų dienų, jo koncertuose skamba retai atliekami opusai. Pianistai plačiai propaguoja XX–XXI amžiaus muziką: tarp jų skambinamų kūrinių girdime Bélą Bartóką, Benjaminą Britteną, Olivier Messiaeną, György Ligeti, taip pat – naujausius šiuolaikinių kompozitorių (Georgo Crumbo, Davido Lango, Johno Adamso, Philipo Glasso ir kt.) opusus. Išskirtinį dėmesį ansamblis skiria šiuolaikinei lietuvių muzikai, puoselėja lietuvių muzikos istoriją, redaguoja lietuviškos muzikos natų leidinius, yra daugelio lietuvių kompozitorių kūrinių iniciatoriai bei pirmieji atlikėjai.
Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninis duetas skambino rečitalius Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Slovėnijoje, Airijoje, Kanadoje, Japonijoje. Duetas bendradarbiavo su daugeliu dainininkų, instrumentalistų, chorų, orkestrų, dirigentų. Abu pianistai yra M. K. Čiurlionio pianistų konkurso laureatai, 1991 m. pelnė tarptautinio fortepijoninių duetų konkurso Romoje laurus. 1997 m. Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto dueto menas buvo įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.
Jubiliejinėje dueto programoje „Šokiai dviem fortepijonams“ susipina norvegų, ispanų, lietuvių, argentiniečių ir britų autorių šokių bei romansų garsai.
Bilietai – 10, 15, 20, 30 Eur
 
Gruodžio 31 d., antradienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje
Naujametis koncertas „Simfoninė salvė Naujiesiems“
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistės:
KATERINA TRETYAKOVA (sopranas)
ANASTASIA LEBEDYANTSEVA (mecosopranas)
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
Koncertą veda VIKTORAS GERULAITIS
Programa: CHARLES GOUNOD – Baleto muzika iš operos „Faustas“; CAMILLE SAINT-SAËNS – Dalilos arija iš operos „Samsonas ir Dalila“; JULES MASSENET – Gavotas „Obéissons quand leur voix appelle“ iš operos „Manon“; CHARLES GOUNOD – Safo arija „Ô ma lyre immortelle“ iš operos „Safo“; Džuljetos arija „Je veux vivre“ iš operos „Romeo ir Džuljeta“; CAMILLE SAINT-SAËNS – Bakchanalija iš operos „Samsonas ir Dalila“; LÉO DELIBES – „Gėlių duetas“ iš operos „Lakmė“; GEORGES BIZET – Uvertiūra iš operos „Karmen“; Karmen arija „Chanson bohémienne“ iš operos „Karmen“; LUIGI ARDITI – Valsas „Il bacio“; AGUSTÍN LARA – Daina „Granada“; FRANZ LEHÁR – Džuditos arija iš operetės „Džudita“; GERÓNIMO GIMÉNEZ – fragmentai iš sarsuelos „La boda de Luis Alonso“; daina „Zapateado“ iš sarsuelos „La tempranica“; GIOACCHINO ROSSINI – „Kačių duetas“; STANISLAO GASTALDON – Daina „Musica proibita“; GIUSEPPE VERDI – Arija „Libiamo ne’ lieti calici“ iš operos „Traviata“; JOHANN STRAUSS  – „Radeckio maršas“, op. 228
Tradiciškai paskutinį metų vakarą Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir jo vadovas maestro Modestas Pitrėnas klausytojams dovanoja įspūdingą šventę. Naujųjų išvakarėse skambant nuotaikingoms simfoninėms miniatiūroms ir populiarių Vienos operų ir operečių arijoms Filharmonijos skliautus drebins simfoninės muzikos garsų salvės. Į šventinę simfoniją įsilies žavingų solisčių duetas – tai Katerina Tretyakova (sopranas) ir Anastasia Lebedyantseva (mecosopranas).
Lietuvoje, Austrijoje ir Vokietijoje dainavimo meną studijavusi K. Tretyakova pastaruoju metu pagrindinius vaidmenis kuria prestižiniame Barselonos „Liceo“ operos teatre, o Lietuvoje jos retų pasirodymų laukia ne vienas šios dainininkės balso gerbėjas. Ši solistė 2013 m. laimėjo vieną reikšmingiausių ir svarbiausių dainininkų konkursų Europoje Francisco Viñas konkursą, kuriame 1992 m. triumfavo ir Violeta Urmana.
A. Lebedyantseva pastaruoju metu puikiai pažįstama Lietuvos publikai – po studijų Maskvoje ir Rygoje atvykusi studijuoti į Lietuvą, I. Milkevičiūtės klasę, mūsų šalyje ji aktyviai rengia pasirodymus, 2018 m. pavasarį su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoniniu orkestru dainavo G. Verdi operoje „Falstafas“ Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, o šių metų pavasarį su maestro Pitrėno diriguojamu Filharmonijos kolektyvu pasirodė šventinėje Richardo Strausso muzikos fiestoje.
Bilietai – 25, 30, 40, 50 Eur
 
Gruodžio 31 d., antradienį, 18 ir 20 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje
Naujametis koncertas „Atsisveikinimo simfonija“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas ir dirigentas SERGEJ KRYLOV (smuikas)
Programa:
JOHANN SEBASTIAN BACH – Arija iš Orkestrinės siuitos Nr. 3 D-dur, BWV 1068; Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 2 E-dur, BWV 1042; JOSEPH HAYDN – Simfonija Nr. 45 fis-moll („Atsisveikinimo“), Hob. I:45
Naujųjų metų išvakarėse Lietuvos kamerinio orkestro koncerto programoje – dviejų genijų, baroko ir klasicizmo atstovų – Johanno Sebastiano Bacho ir Josepho Haydno muzika. Skambės populiarioji Bacho Arija iš Orkestrinės siuitos Nr. 3 D-dur ir Koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 2 E-dur, sukurtas Kėtene, kompozitoriui dirbant kunigaikščio Leopoldo rūmų kapelos vadovu. Pirmasis Bacho biografas J. N. Forkelis taikliai apibūdino koncertą: „Jo grožiui apsakyti nėra žodžių.“ Soluos orkestro meno vadovas, smuikininkas Sergejus Krylovas.
Apie Haydno Simfoniją Nr. 45 fis-moll („Atsisveikinimo“) dėl jos neįprastumo pasakojamos įvairios legendos. 1772 m. Haydno globėjas ir darbdavys kunigaikštis Esterházy su svita ir orkestru per ilgai užsibuvo vasaros rezidencijoje: orkestrantai ten gyveno prastomis sąlygomis, šalo ir sirgo. Tiesiai to pasakyti kunigaikščiui nesiryžo net kapelmeisteris Haydnas. Tuomet jis sukūrė naują simfoniją ir pakvietė kunigaikštį pasiklausyti, o kūrinio pabaigoje surengė spektaklį: po įprastos greitosios finalo dalies suskambo lėtas Adagio, ir orkestro muzikantai, gesindami ant pultų žvakes, vienas po kito paliko sceną. Liko griežti tik pats Haydnas ir orkestro koncertmeisteris. Kunigaikštis užuominą suprato ir netrukus baigė vasaros sezoną.
Viena ilgiausiai gyvuojančių Filharmonijos naujamečių koncertų tradicijų – senųjų metų palydos skambant šiai Haydno simfonijai. Jau daugiau kaip 50 metų Lietuvos kamerinio orkestro muzikantai groja legendinį kūrinį viena po kitos gęstant žvakėms...
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Gruodžio 31 d., antradienį, 19 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre
Naujametis vakaras su Vilniaus kvartetu
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
ONUTĖ GRAŽINYTĖ (fortepijonas)
ARNOLDAS GURINAVIČIUS (kontrabosas)
Programa:
LUDWIG VAN BEETHOVEN – Styginių kvartetas G-dur, op. 18 Nr. 2 („Komplimentierquartett“); FRANZ SCHUBERT – „Forelių“ kvintetas fortepijonui, smuikui, altui, violončelei ir kontrabosui A-dur, op. post. 114 / D. 667 („Forellenquintett“)
Senųjų metų palydos griežiant subtilųjį Franzo Schuberto „Forelių“ kvintetą („Forellenquintett“) jau seniai tapo gražia Vilniaus kvarteto ir jo bičiulių tradicija. Paskutinį 2019-ųjų vakarą styginių kvartetas šį kūrinį atlieka Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus salėje su ilgamečiu scenos partneriu kontrabosininku Arnoldu Gurinavičiumi bei jaunosios kartos pianiste Onute Gražinyte, šiuo metu studijuojančia Hanoverio muzikos, teatro ir medijos akademijoje.
Naujametį vakarą greta „Forelių“ kvinteto Vilniaus kvartetas pagrieš ir žavųjį Ludwigo van Beethoveno Antrąjį styginių kvartetą G-dur, kurį Vienos klasikas rašė 1798–1800 m. ir dedikavo Bohemijos aristokratui, savo mecenatui Josephui Franzui von Lobkowitzui. Kvartetas turi gana originalią, tačiau ne paties Beethoveno sugalvotą paantraštę – „Komplimentierquartett“, pažodžiui verčiamą kaip „strykų ir reveransų kvartetas“. Tai siejama su jau kūrinio pradžioje pasigirstančia, pirmojo smuiko gracingai vinguriuojama melodija. Beje, toks pat pavadinimas buvo „prilipdytas“ ir 1799 m. sukurtam Josepho Haydno kvartetui, o Beethovenas, kaip žinia, tuo metu buvo jo mokinys.
Bilietai – 15, 20 Eur
 
KONCERTAI   KITUOSE   MIESTUOSE
 
Gruodžio 5 d., ketvirtadienį, 18 val. Šiaulių laiptų galerijoje

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Reklama