NAUJIENOS

2019 m. birželio mėn. koncertai

Kategorija:

Miestas:
 KONCERTAI  VILNIUJE
 
VILNIAUS FESTIVALIS 2019
Birželio 3–21 d.
 
Birželio 3 d., pirmadienis, 19 val. Koncertų salė „Compensa
„Madeline Bell ir „Concertgebouw“ džiazo orkestras. Skiriama Ray Charlesui ir Stevie Wonderiui“
Solistė MADELINE BELL (vokalas, JAV)
JAZZ ORCHESTRA OF THE CONCERTGEBOUW (Nyderlandai; meno vadovas Juan Martinez)
Dalyvauja KĘSTUTIS VAIGINIS (saksofonas)
Dirigentas ROB HORSTING
Programoje – Ray Charleso ir Stevieʼo Wonderio dainos bei originalios orkestro narių kompozicijos
Ryškioji soul muzikos žvaigždė, neįtikėtino balso diapazono dainininkė Madeline Bell su svinguojančiu „Concertgebouw“ džiazo orkestru iš Nyderlandų pristato išskirtinę programą Vilniuje – legendinių Ray Charleso ir Stevieʼo Wonderio dainas. Su šiomis asmenybėmis Madeline Bell yra kartu dainavusi, padariusi įrašų, o dabar atiduoda pagarbą savo dievaičiams. Tačiau ir ji pati yra dievinama viso pasaulio melomanų ir kitų atlikėjų, kurie jos balsą laiko išskirtiniu. Joe Cockeris laukė metus, kad galėtų su ja įrašyti dainas; per savo ilgą karjerą ji įkvėpė ir bendradarbiavo su tokiomis žvaigždėmis kaip Cliffas Richardas, Chrisas Barberis, Tomas Jonesas, Scottas Walkeris, Long Johnas Baldry, Eltonas Johnas, Tomas Parkeris ir daugelis kitų, o įžymi dainininkė Dusty Springfield tapo Madeline Bell gerbėjų klubo, įkurto 7-ajame dešimtmetyje, prezidente. Klubo garbės narių sąraše – net pats Elvis Presley. Dainininkė yra pelniusi įvairiausių apdovanojimų, tarp kurių – Tarptautinio moterų muzikos aljanso, Muzikos paveldo fondo „Už viso gyvenimo nuopelnus“ bei kiti. Sužavėti Madeline vokalinio stiliaus įvairove, įrašinėti solo albumų ją kvietė garsių kompanijų „Columbia Records“ ir „Philips Records“ atstovai. Savo įrašus ir gausius koncertus dainininkė derino su pasirodymais kabaretuose. Viename jų portretisto June’o Mendozos nutapytas Madelinos portretas apkeliavo daugybę Didžiosios Britanijos galerijų.  
Daugiau nei prieš dešimtmetį Madeline Bell ir „Concertgebouw“ džiazo orkestras surengė grandiozinį projektą „Ray Charles Tour“ Nyderlandų ir Belgijos kino teatruose, kur buvo pristatomas kino filmas „Ray“ apie legendinį Ray Charlesą. Žiūrovai gyvai išgirdo ir pamatė geriausią Nyderlandų džiazo orkestrą ir užburiančią Madeline Bell, atliekančius naujai aranžuotas Ray Charles’o dainas, ekrane prabėgus jo nuostabaus gyvenimo kadrams. Rašoma, kad žiūrovai pašoko iš savo vietų, dainavo susikibę rankomis, o kino teatrai skendėjo nepakartojamoje atmosferoje. 2005 m. toks koncertas Amsterdamo kino teatre „Pathé Tuschinski“ buvo įrašytas ir išleistas CD „Tribute to Ray Charles Jazz Orchestra of the Concertgebouw“.
Su Madeline Bell grojantis džiazo orkestras iš „Concertgebouw“ – unikalus profesionalų kolektyvas, kurio nariai yra ne tik puikūs muzikantai, bet ir patys kompozitoriai bei aranžuotojai. Savo meistriškumu ir patraukliomis programomis orkestras užburia įvairaus amžiaus auditoriją, kaskart ją nustebindamas muzikavimo laisve ir ribų neturinčiomis stilistinėmis galimybėmis: nuo Duke’o Ellingtono orkestro braižo iki įvairiausių džiazo ir funk, soul ir rhythm&blues kombinacijų. Greta koncertų prestižinėje salėje „Concertgebouw“, orkestras dažnai svečiuojasi festivaliuose „North Sea Jazz Festival“, „Java Jazz Festival“ ir kituose, bendradarbiauja su tokiomis žvaigždėmis kaip Chickas Corea, Branfordas Marsalis, Tootsas Thielemansas, Roy Hargrove, Christianas Scottas, José Jamesas, Lonnie Smithas ir kiti.
Išskirtinėje programoje dalyvauja ir vienas žymiausių Lietuvos saksofonininkų, tarptautinių ansamblių ir festivalių dalyvis Kęstutis Vaiginis.
Bilietai – 20, 30, 40, 50, 70 Eur
 
Birželio 5 d., trečiadienis, 19 val., Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčia
„Kinijos garsai styginiams ir erhu virtuozas Guo Gan“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Solistas GUO GAN (erhu, Kinija)
Dirigentas ROBERTAS ŠERVENIKAS
Programa:
YE GUOHUI – „Vejantis pavasarį“; YE XIAOGANG – „Minšano kalno tyla“; LIN XIPENG – „Trys liaudiško stiliaus eskizai“; GUO GANO improvizacijos; RAMŪNAS MOTIEKAITIS – „Cinema“ („Kinas“) styginiams (2019, pasaulinė premjera, Vilniaus festivalio užsakymas)
Vis labiau plečiasi, tvirtėja Lietuvos ir Kinijos kultūriniai mainai. Lietuvos kamerinis orkestras jau ne kartą pasirodė Kinijos publikai ir kiekvieną sykį sulaukdavo didelio publikos ir spaudos dėmesio. Šiame Vilniaus festivalyje LKO svečias – erhu virtuozas Guo Ganas, kilęs iš Šenjango (Šiaurės rytų Kinija), šiuo metu gyvenantis Paryžiuje. G. Ganas yra koncertavęs Niujorko „Carnegie Hall“, pasirodęs su vienu žymiausiu kinų pianistu Lang Langu, džiazo smuikininku Didier Lockwoodu, kompozitoriumi ir pianistu Yvanu Cassaru, pianistu, improvizatoriumi Jeanu-François Zygeliu, džiazo pianiste Helen Sung, džiazo muzikantu Nguyên Lê. 2016 m. G. Ganas buvo apdovanotas Prancūzijos meno ir literatūros riterio ordinu.
Erhu – tai dviejų stygų strykinis muzikos instrumentas, kartais pavadinamas smaigaliniu, arba pietietišku, smuiku, dar kinų smuiku. Tai paslankus, tylus, subtilus instrumentas, juo griežiama solo, ansambliuose ir orkestruose, naudojamas įvairių Kinijos etninių grupių muzikoje, netgi kinų popmuzikos, roko arba džiazo ansambliuose. Šių metų Vilniaus festivalio premjera – tai kompozitoriui Ramūnui Motiekaičiui užsakytas opusas kameriniam orkestrui. R. Motiekaitis naująjį kūrinį pavadino „Cinema“ („Kinas“) ir sako taip: „Per daug gražu, kad būtų tikra. Taigi, kinas. Ar gali būti kas nors tikresnio negu kinas?“
Šį vakarą skambės ir vieno žymiausių Kinijos kompozitorių, Kinijos kompozitorių sąjungos pirmininko Ye Xiaogang opusas „Silence of Mt. Minshan“ („Minšan kalno tyla“) bei koncerto solisto Guo Gano kūriniai.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
Koncerto partneris – Kinijos Liaudies Respublikos ambasada
 
Birželio 8 d., šeštadienis, 19 val., Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
„Baroko orkestras „Il Pomo d’Oro“ pristato Edgarą Moreau“
Tarptautinis baroko orkestras IL POMO D’ORO
Vadovas, vyr. dirigentas ir klavesinistas MAXIM EMELYANYCHEV
Solistas EDGAR MOREAU (violončelė, Prancūzija)
  •  
JOHANN ADOLF HASSE – Fuga ir Grave g-moll
GIOVANNI BENEDETTO PLATTI – Koncertas violončelei, styginiams ir basso continuo D-dur, D-WD 650
FRANCESCO DURANTE – Koncertas styginiams Nr. 2 g-moll
ANTONIO VIVALDI – Koncertas violončelei, styginiams ir basso continuo a-moll, RV 419
JOHANN ADOLF HASSE – Sinfonia g-moll, op. 5 Nr. 6
GEORG PHILIPP TELEMANN – Divertismentas B-dur, TWV 50:23
LUIGI BOCCHERINI – Koncertas violončelei ir styginiams D-dur, G. 479
Pirmą kartą į Lietuvą atvyksta tarptautinis baroko orkestras „Il Pomo d’Oro“, susibūręs 2012 m. Italijoje. Jo akiratyje – baroko ir klasicizmo epochų operos ir instrumentiniai kūriniai.
Orkestras yra pelnęs nemažai nominacijų ir apdovanojimų. Tai net keli „Echo Klassik“ įvertinimai, 2018 m. „Grammy“ klasikos nominacija už G. F. Händelio operos „Otonas“ įrašą bei „Gramophone“ Metų orkestro nominacija. Sceninius ir instrumentinius kūrinius „Il Pomo d’Oro“ įrašinėja su žymiais atlikėjais: mecosopranais Joyce DiDonato ir Ann Hallenberg, kontratenorais Jakubu Józefu Orliński, Franco Fagioli, Maxu Emanueliu Cencic, Xavieru Sabata, smuikininku ir altininku Shunske Sato, klavesinistu Francesco Corti ir kitais. Kolektyvas bendradarbiauja su įvairiais dirigentais, tarp jų – Riccardo Minasi, Stefano Montanari, George Petrou, Enrico Onofri. Nuo 2016 m. orkestrui vadovauja dirigentas Maximas Emelyanychevas.
Paryžiuje gimęs prancūzų violončelininkas Edgaras Moreau su orkestrais koncertuoja nuo 11 metų. Būdamas trylikos, pradėjo studijuoti Paryžiaus konservatorijoje, penkiolikos laimėjo Jaunojo solisto prizą M. Rostropovičiaus violončelininkų konkurse Paryžiuje, o septyniolikos pelnė antrąją vietą Tarptautiniame P. Čaikovskio konkurse Maskvoje. E. Moreau yra pasirodęs su tokiomis įžymybėmis kaip Valery Gergievas, Gidonas Kremeris, Andrásas Schiffas, Yuri Bashmetas, Krzysztofas Pendereckis, Gustavo Dudamelis, Renaud Capuçonas, Khatia Buniatishvili ir kiti.
2016 m. Edgaras Moreau su „Il Pomo d’Oro“ orkestru pelnė „Echo Klassik“ apdovanojimą už J. Haydno koncertų violončelei ir orkestrui įrašą.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Birželio 9 d., sekmadienis, 19 val., Valdovų rūmų Renginių salė
„Synaesthesis“. Abipus geležinės uždangos“
Šiuolaikinės muzikos ansamblis SYNAESTHESIS
Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS
Programa:
PIERRE BOULEZ – „Dérive 1“
GYÖRGY LIGETI – „Continuum“; Etiudai Nr. 1 „Désordre“ ir Nr. 4 „Fanfares“
MORTON FELDMAN – „For Frank O’Hara“ septyniems instrumentams
BRONIUS KUTAVIČIUS – Instrumentinis kvintetas „Praeities laikrodžiai“ gitarai ir styginių kvartetui (1977, Tomo Kutavičiaus transkripcija gitarai, smuikui, klarnetui, altui, violončelei)
ALFRED SCHNITTKE – „Serenada“ penkiems instrumentams
Šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ nariai – jauni, pašėlę, tarsi netveriantys savo kailyje, nepažaboti taisyklių ir diktuojantys savas. 2013 m. susibūręs kolektyvas jau spėjo tapti vienu ryškiausių tokio pobūdžio ansamblių Lietuvoje. 2016-aisiais ir 2017-aisiais, tobulindamasis tarptautinėje vasaros akademijoje Austrijoje, du kartus buvo apdovanotas už geriausią naujai sukurto kūrinio atlikimą ir interpretaciją „Just Composed“ kategorijoje. 2017 m. LR kultūros ministerija ansambliui skyrė ,,Jaunojo kūrėjo“ premiją, o 2018 m. „Synaesthesis“ tapo Lietuvos kompozitorių sąjungos reziduojančiu ansambliu. Jų profesionalumas, atvirumas įvairioms meno sintezės formoms bei nuoširdumas pritraukia ir žavi pačius įvairiausius klausytojus, o patenkintas savo kūrinių atlikimu 2016-ųjų „Gaidoje“ įžymus JAV kompozitorius Michaelas Gordonas sakė, jog tikisi šį puikų kolektyvą išgirsti ir Niujorke. Išties, „Synaesthesis“ jau žengė pirmuosius žingsnius į tarptautinį kontekstą – surengti pasirodymai „Melos-Ethos“ festivalyje Bratislavoje ir „Crossroads“ festivalyje Zalcburge, o šiemet laukia svarbus tarptautinis projektas Taline. Šiais metais pasirodė ir Lietuvos muzikos informacijos centro išleistas pirmasis ansamblio albumas „Another Point of View“.
Kaip rašė kompozitorius Mindaugas Urbaitis, „Ansamblio spiritus movens Karolis Variakojis sugebėjo ne tik suburti atlikėjus, atsidavusius šiuolaikinei muzikai, bet ir taip juos įkvėpti, kad per koncertus ansamblio energija, atrodo, veržiasi per kraštus. Šis užsidegimas, su kuriuo ansamblis dirba ir koncertuoja, nežada blėsti – kol kas „Synaesthesis“ programos ir jų atlikimas sulig kiekvienu koncertu vis gerėja, progresijos kreivė sparčiai kyla aukštyn, į programas įtraukiami vis sudėtingesni ir stilistiškai itin skirtingi šiuolaikinės muzikos kūriniai, retkarčiais nevengiama ir XX a. antrosios pusės klasikos.“ Būtent taip galima apibūdinti ir ansamblio programą Vilniaus festivalyje. „Synaesthesis“ šįkart atsigręžia į Europos muziką, skambėjusią 1968–1985 m. abipus geležinės uždangos.
Greta vienų žymiausių pasaulyje modernistų – Pierre’o Boulezo, Mortono Feldmano ir György Ligeti – ansamblis prikelia bene nuo 8-ojo dešimtmečio ryškiausio Lietuvos kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus opusą „Praeities laikrodžiai“ (1977). „Saulė yra zenite virš Broniaus Kutavičiaus muzikos. Žinoma, jos šaknys siekia pagoniškos Lietuvos viduramžius, bet ji atspindi jaunos tautos optimizmą ir gajumą, naivų ir išmintingą, reflektuojantį ir spontanišką... ji leidžia pajusti, kaip praturtėtų Europa, jei sugebėtų sukurti muzikos kultūrą, tolygiai sujungiančią paribius ir centrą“, – buvo rašoma danų laikraštyje „Berlingske Tidende“. Davusi nepaprastai stiprų impulsą geležine uždanga atitvertos Lietuvos kultūriniam atgimimui, unikali B. Kutavičiaus kūryba išlieka aktuali ir šiandien, nepaliauja dominti jaunosios kartos atlikėjų.
Ilgai sovietinei erdvei priklausęs ir į Vakarus pasitraukęs kompozitorius Alfredas Schnittke (1934–1998) yra artimai bendravęs su Lietuvos muzikais, su dirigentu Sauliumi Sondeckiu, jam dedikavęs kūrinių, o kompoziciją kameriniam orkestrui „Sutartinės“ sukūrė Lietuvai tragiškų 1991-ųjų sausio įvykių dienomis ir skyrė Lietuvos žmonėms. Postmodernistinė ir polistilistinė A. Schnittke’s kūryba iki šiandien yra itin populiari Europos scenose. Klausytojus magiškai veikia iš šios muzikos sklindantis emocinis jautrumas ir paprastumas, tam tikras daugiaprasmis muzikos pranešimas, teikiantis įvairių interpretacijos galimybių. Toks yra ir vienas ankstyvųjų autoriaus opusų „Serenada“ penkiems instrumentams (1968), kur kompozitorius naudoja ir savo paties kino muzikos citatas, ir Beethoveno, Čaikovskio bei Rimskio-Korsakovo muzikos fragmentus.
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
 
Birželio 11 d., antradienis, 19 val., Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčia
„Sergejus Krylovas ir draugai“
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS
Meno vadovas, dirigentas ir solistas SERGEJ KRYLOV (smuikas; Rusija, Italija, Lietuva)
Solistai: PAVEL VERNIKOV (smuikas; Ukraina, Šveicarija), SVETLANA MAKAROVA (smuikas; Baltarusija, Šveicarija), ELENA DAUNYTĖ (violončelė), GLORIA CAMPANER (fortepijonas, Italija)
Programa:
VIDMANTAS BARTULIS – „I like F. Schubert“ (Kvintetas C-dur, op. 163 Adagio)
ALGIRDAS MARTINAITIS – Koncertas smuikui ir styginių orkestrui „Trijų m’art komedijų sezonas“
ALFRED SCHNITTKE – „Moz-Art à la Haydn“ 2 smuikams ir kameriniam orkestrui
GIYA KANCHELI – Koncertas fortepijoniniam trio ir styginių orkestrui „Middelheim“
Lietuvos kamerinis orkestras ir jo meno vadovas, smuikininkas, dirigentas Sergejus Krylovas šiame koncerte pasirodo su savo ištikimais scenos partneriais. Pelnęs pirmąsias premijas A. Stradivari konkurse Kremonoje ir prestižiniame F. Kreislerio konkurse Vienoje, S. Krylovas koncertuoja Berlyno ir Miuncheno filharmonijų, Vienos „Musikverein“ ir „Konzerthaus“, Venecijos „Teatro La Fenice“, Milano „Teatro alla Scala“, Tokijo „Suntory Hall“, Buenos Airių „Teatro Colón“ ir kitose pasaulio scenose; koncertuoja su Vienos, Sankt Peterburgo, NHK Tokijo, Čekijos, Hamburgo filharmonijų, Milano Giuseppe’s Verdi, Parmos „Filarmonica Toscanini“, Anglijos kameriniu, Zalcburgo „Camerata Academica“ ir kitais orkestrais.
Svečiai iš Šveicarijos – smuikininkai Pavelas Vernikovas ir Svetlana Makarova. Siono festivalio meno vadovas P. Vernikovas – D. Oistracho ir S. Snitkovskio mokinys, jau dvidešimt metų vadinamas smuiko virtuozu. Šis daugelio konkursų laureatas koncertuoja tokiose scenose kaip Amsterdamo „Concertgebouw“, Niujorko „Carnegie Hall“ ir „Kennedy Center“, Londono „Wigmore Hall“, Milano „La Scala“ ir kt. Svetlana Makarova griežti pradėjo penkerių metų, o dešimties tapo tarptautinio P. Čaikovskio jaunųjų muzikų konkurso I vietos laimėtoja. Smuikininkė koncertuoja visame pasaulyje, ji, kaip ir P. Vernikovas, yra Lozanos aukštosios muzikos mokyklos smuiko pedagogė.
Jauna violončelininkė Elena Daunytė – daugelio tarptautinių konkursų laureatė, ansamblio „Regnum musicale“ narė. Ji aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose, festivaliuose, meistriškumo kursuose. Kaip solistė yra grojusi su įvairiais Lietuvos ir užsienio orkestrais. Italų pianistė Gloria Campaner koncertuoja nuo 5 metų amžiaus, dvylikos ji jau pasirodė su Venecijos simfoniniu orkestru. Ji laimėjo ne vieną tarptautinį konkursą, tarp kitų – I. Paderewskio pianistų Los Andžele, IBLA Grand Prize, XI Maroko muzikos Kasablankoje. G. Campaner pasirodo su Anglijos kameriniu, Seulo, Johanesburgo, Baden Badeno filharmonijų ir kitais orkestrais. Biografai pabrėžia įvairiapusį pianistės talentą – ji bendradarbiauja su džiazo ir liaudies muzikos atlikėjais, choreografais, šokėjais, aktoriais, didžėjais.
Koncerto programoje – gerai žinomi vardai: skambės dviejų bendraamžių lietuvių kompozitorių – Vidmanto Bartulio ir Algirdo Martinaičio – bei jų vyresniųjų kolegų, Lietuvos muzikams artimų kūrėjų – Alfredo Schnittke’s ir Giyos Kancheli – kūriniai.
Bilietai – 20, 30, 40, 50 Eur
 
Birželio 14 d., penktadienis, 19 val., Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčia
„Moniuszko 200. Keturios Aušros vartų litanijos“
Solistai:
VERA TALERKO (sopranas, Latvija)
EWA WOLAK (mecosopranas, Lenkija)
RAFAŁ BARTMIŃSKI (tenoras, Lenkija)
LIUDAS MIKALAUSKAS (bosas)
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Dirigentas ANTONI WIT (Lenkija)
Programa: STANISŁAW MONIUSZKO – Keturios „Aušros vartų litanijos“ solistams, chorui ir orkestrui
Šis Vilniaus festivalio koncertas skiriamas lenkų kompozitoriaus Stanislovo Moniuškos gimimo 200-osioms metinėms. Su Lietuvos sostine glaudžiai susijęs XIX a. kompozitorius Stanislovas Moniuška bene ryškiausius savo muzikos kūrinius parašė Vilniuje, kuriame apsigyveno vedęs Aleksandrą Miulerytę. Būtent Vilniaus miesto rotušėje 1848 m. įvyko garsiausios jo operos „Halka“ premjera (o Varšuvoje ji bus pastatyta tik po dešimt metų, 1858-aisiais).
Simboliška ir prasminga, kad šiųmečiame Vilniaus festivalyje S. Moniuška keturios „Aušros vartų litanijos“ skamba po Šv. Jonų bažnyčios skliautais – juk 1840–1842 m. kompozitorius buvo šios bažnyčios vargonininkas. Trapios muzikos garsais palydint Gedulo ir vilties dieną, koncerte muzikuoja Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos atlikėjai. Štai kaip muzikos kritikai apibūdina iš Daugpilio kilusią ir nuo vaikystės dainininkės keliu ėjusią Verą Talerko: „Kaip tyras ir veržlus šaltinis įsilieja į jūros gelmes, taip nuolat auga ir stiprėja jaunos dainininkės talentas... Unikali muzikinė atmintis, tyra intonacija, nuostabus balso tembras ir platus diapazonas, patraukli išvaizda ir artistiškumas...“ Vilniaus festivalio scenoje pasirodo ir lenkų mecosopranas Ewa Wolak, kurios balso diapazonas nepaliauja stebinti, nes dainininkė puikiai atlieka ir Händelio koloratūras, ir alto partijas Verdi ar Wagnerio operose. Lenkų tenoras Rafałas Bartmiński, tarptautiniame S. Moniuškos dainininkų konkurse pelnęs antrąją premiją, 2012 m. pateko į įtakingo britų savaitraščio „Spectator“ sudarytą geriausių operos dainininkų šešetą. Prie šių solistų jungiasi ir lietuvių bosas Liudas Mikalauskas. O įspūdingam dainininkų kvartetui pritaria ryškiausias Lietuvos dainininkų kolektyvas – Kauno valstybinis choras ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujami legendinio lenkų maestro Antoni Wito, 2012 m. pelniusio apdovanojimą „Grammy“ už Pendereckio muzikos įrašus. Beje, dirigentas šiam prestižiniam muzikos profesionalų apdovanojimui buvo nominuotas net penkis kartus!
Bilietai – 15, 20, 30, 40 Eur
Koncerto partneris Lenkijos institutas Vilniuje
Koncertą globoja: Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, Lenkijos nacionalinė UNESCO komisija
 
Birželio 17 d., pirmadienis, 19 val. Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia
Illumina. Grigališkasis choralas ir improvizacijos mušamiesiems“
SCHOLA CANTORUM RIGA (Latvija)
(meno vadovas Guntars Prānis)
RIHARDS ZAĻUPE (mušamieji, Latvija)
IVARS KALNIŅŠ (mušamieji, Latvija)
GUNTARS PRĀNIS (ratukinė ryla, Latvija)
Programa:
I. „Pirmoji impresija“
Procesionalas „Calicem salutaris“ ir 115 psalmė
Himnas „Veni Creator Spiritus“
Antifona „Illumina“
Giesmė „In Rama sonat“ (XII a.)
ALFONSO X EL SABIO (1221–1284) – Giesmė „Santa Maria, strela do dia“
Giesmė „Res est admirabilis“ (XII a., iš „Codex St. Martial“)
II. „Antroji impresija“
Giesmė „Respondemos“
Giesmė „O Virgo Splendens“ (1379, iš „Llibre Vermell de Montserrat“, fol. 21−v22)
Giesmė „Benedicamus Domino“ (XII a., iš „Codex St. Martial“)
Responsorijus „Fundata est“
„Sanctus cum tropo“
III. „Trečioji impresija“
Himnas „Urbs Ierusalem“
Antifona „Simile est regnum“ ir „Magnificat“
Giesmė „Hebraicus Ma navu“
RIHARDS ZAĻUPE (g. 1983) – „In Domino gaudeamus“
Vilniaus festivalio scenoje – jau daugiau kaip 20 metų gyvuojantis unikalus vokalinis vyrų ansamblis „Schola Cantorum Riga“ iš Latvijos, kuris savo pasirodymuose daugiausia dėmesio skiria autentiškam senosios muzikos atlikimui, jo repertuare gausu grigališkojo choralo, viduramžių giesmių. Tačiau neretai ansamblis imasi ir intriguojančių originalių sumanymų – atlieka šiuolaikines sakralines kompozicijas, muzikuoja su improvizuojančiais vargonininkais, saksofonininkais, dainininkais.
Vilniuje pristatomos programos sumanymas pagrįstas dviejų skirtingų, šimtmečiais nutolusių muzikinių epochų ir stilių sankirta. Senąją epochą įprasmina grigališkojo choralo, viduramžių giesmių harmonijos bei senosios polifonijos, pavyzdžiui, sakralinių ispanų giesmių, grožis. Kita programos dalis – improvizacijos mušamaisiais instrumentais (marimba, būgnais, varpais ir kt.) – tarsi tiltas, jungiantis praeitį su dabartimi. Iš šios garsų sintezės išauga originalus muzikinis dialogas, pagrįstas meditatyviu ir spalvingu garsų pasauliu.
Įėjimas laisvas
 
Birželio 19 d., trečiadienis, 19 val., Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
„Bazelio kamerinis orkestras, Andrius Žlabys ir Mozartas“
BAZELIO KAMERINIS ORKESTRAS (Šveicarija)
Solistas ANDRIUS ŽLABYS (fortepijonas; Lietuva, JAV)
Programa:
FRANK MARTIN – „Pavane couleur du temps“
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 12 A-dur, KV 414
HEINZ HOLLIGER – „Eisblumen“
WOLFGANG AMADEUS MOZART – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 9 Es-dur, KV 271 („Jenamy“)
Pirmą kartą į Lietuvą atvykstantis Bazelio kamerinis orkestras buvo įkurtas 1984-aisiais ir tęsia garsaus šveicarų dirigento Paulio Sacherio suburto „Basler Kammerorchester “, gyvavusio 1926–1987 m., tradicijas: vienoje programoje dažniausiai atlieka ir senąją, ir šiuolaikinę muziką. Kolektyvas bendradarbiauja su Maria João Pires, Sol Gabetta, Nuria Rial, Christophu Prégardienu, Erwinu Schrottu, René Jacobsu ir kitais žinomais atlikėjais.
Vienas iš pagrindinių kviečiamų dirigentų yra Giovanni Antonini; jo vadovaujami Bazelio kamerinis orkestras ir ansamblis „Il Giardino Armonico“ iki 2032 m. pasiryžę atlikti ir įrašyti visas 107 Josepho Haydno simfonijas. Bazelio kamerinis orkestras yra pelnęs ne vieną apdovanojimą, jų įrašų albumus leidžia „Sony“, „Deutsche Harmonia Mundi“, „Warner classics“. Orkestras bendradarbiauja su „Theater an der Wien“, „Theâtre Champs-Élysées Paris“, Hamburgo Elbės filharmonija.
Andrius Žlabys – vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių pianistų, apdovanotas išskirtine charizma ir menine įtaiga. Tarptautinį pripažinimą jis pelnė pasirodydamas su tokiais pasaulinio garso orkestrais kaip Niujorko, Klivlando, Buenos Airių filharmonijų, Bostono ir Roterdamo simfoniniai. A. Žlabys kviečiamas skambinti prestižinėse pasaulio scenose – Niujorko „Carnegie Hall“ ir Linkolno centro „Avery Fisher Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Buenos Airių „Teatro Colón“, Londono „Wigmore Hall“, Vienos „Musikverein“, Tokijo „Suntory Hall“; jis dalyvauja daugelyje festivalių JAV ir Europoje: lordo Yehudi Menuhino, Zalcburgo, Lokenhauzo, muzikos centro „Caramoor“ ir kt.
Šio koncerto programoje kartu su W. A. Mozarto Koncertais fortepijonui orkestras iš Šveicarijos atliks ir dviejų tėvynainių kompozitorių kūrinius: Franko Martino (1890–1974) „Pavane couleur du temps“ ir Heinzo Holligero (g. 1939) „Eisblumen“.
Bilietai – 20, 30, 40, 50 Eur
 
Birželio 21 d., penktadienis, 19 val., Lietuvos rusų dramos teatras
„Laukimas“. Pero Giunto istorija Solveigos akimis“
Solistai: MARI ERIKSMOEN (sopranas, Norvegija), STEIN SKJERVOLD (baritonas; Norvegija, Lietuva)
Choras VILNIUS
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Dirigentas EIVIND GULLBERG JENSEN (Norvegija)
Režisierius, idėjos autorius CALIXTO BIEITO (Katalonija, Ispanija)
Libreto autorius KARL OVE KNAUSGÅRD (Norvegija)
Vaizdo projekcijų autorė SARAH DERENDINGER (Šveicarija)
Vykdomasis prodiuseris – Bergeno tarptautinio festivalio vadovas ANDERS BEYER (Norvegija)
Programa: „Laukimas“. Simfoninė pasija solistams, chorui ir orkestrui pagal Edvardo Griego muziką
„Laukimas“ – tai karščiausia naujiena vokalinės muzikos repertuare, o jo gimimą inicijuoja tarptautinis muzikos institucijų tinklas – net trys festivaliai (Bergeno, Tivolio „Summer Classical“ ir Vilniaus), Bilbao teatras „Arriaga“ bei Geteborgo ir Islandijos simfoniniai orkestrai. Pavadintas dramatiniu koncertu solistams, chorui ir orkestrui „Laukimas“ apibūdinamas ir kaip opera. Jo pasaulinė premjera numatyta iškilmingame Bergeno festivalio atidarymo koncerte 2019 m. gegužės 22 d., o jau po mėnesio ši monumentali kompozicija atkeliauja į Lietuvą.
„Laukimas“ – tai dviejų menininkų, katalonų režisieriaus Calixto Bieito ir norvegų rašytojo, libreto autoriaus Karlo Ove’s Knausgårdo sumanymas naujai pažvelgti į norvegų epinį herojų Perą Giuntą, o tiksliau – pažvelgti į jo istoriją moters, Solveigos akimis. Kartu tai – tarsi negęstančios aistros norvegų kompozitoriaus Edvardo Griego muzikai paliudijimas. Knausgårdo poetiniame romane sukurtas modernus Solveigos portretas tampa tarsi atspirties tašku visai šio performanso koncepcijai, o pagrindinė tema sukasi apie mus neišvengiamai ir nuolatos lydintį žmogaus vienatvės klausimą.
„Virš mano galvos praskrenda kelios varnos, traukiančios į krašto gilumą. Paskui seka jų dar daugiau, galų gale juodi paukščiai tankiai pripildo orą. Susimąstęs žvelgiu į šį reginį tarsi banguojantį kilimą, kuriame nuostabiai mirguliuoja ir persipina žydri ir juodi raštai, o kitą akimirką viskas pranyksta.“ (Karl Ove Knausgård)
Bilietai – 30, 40, 50, 70 Eur
Bergeno festivalio, Tivoli festivalio „Summer Classical“, Bilbao teatro „Arriaga“, Geteborgo simfoninio orkestro, Islandijos simfoninio orkestro ir Vilniaus festivalio koprodukcija
 
***
 
Birželio 8 d., šeštadienį, 14 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje
Nacionalinis moksleivių muzikos kūrinių konkursas „Mano nata“
Ansamblis MUSICA HUMANA
Meno vadovas ROBERTAS BEINARIS
Programoje – lietuvių kompozitorių kūriniai
 
 
KONCERTAI  KITUOSE  MIESTUOSE
 
Birželio 4 d., antradienį, 12 val. Daugų Vlado Mirono gimnazijoje (Alytaus r.)
Projekto „Muzikos enciklopedija gyvai“ edukacinė programa „Muzikos kalba“
Ansamblis REGNUM MUSICALE
Programoje – Tarquinio Merula, Giovanni Solima, Maria Theresa von Paradis, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir kt.
Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
 
Birželio 6 d., ketvirtadienį, 19 val. Druskininkų „Grand SPA Lietuva“ konferencijų salėje
Tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su Čiurlioniu“ atidarymas
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistė DOVILĖ KAZONAITĖ (sopranas)
Dirigentas ROBERTAS ŠERVENIKAS
Programoje – Giacomo Puccini, Juozas Gruodis, Giedrius Kuprevičius, Charles Gounod, Leo Delibes, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Arvydas Malcys, Juozas Žilevičius, Wolfgang Amadeus Mozart
Festivalio rengėjas Lietuvos muzikų rėmimo fondas
 
Birželio 9 d., sekmadienį, 13.30 val. Babriškių Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje
Birželio 23 d., sekmadienį, 13 val. Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje
Birželio 30 d., sekmadienį, 11 val. Akmens Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje
„Varėnos krašto muzikos festivalis su Palaimintuoju Teofiliumi – 2019“
Ansamblis MUSICA HUMANA ir solistai
Meno vadovas ROBERTAS BEINARIS
Programoje – lietuvių ir užsienio kompozitorių kūriniai
 
Birželio 15 d., šeštadienį, 12 val. Užpalių Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvėje
Tarptautinė poezijos šventė „Aukštaitijos literatūrinė vasara“ (...„ir saulas diementas žėruos...“)
VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
Programoje – Wolfgang Amadeus Mozart, Antonín Dvořák, Franz Schubert, Juozas Naujalis, Juozas Pakalnis, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
 
Birželio 16 d., sekmadienį, 19.30 val. Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje
Tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su Čiurlioniu“ koncertas
Ansamblis MUSICA HUMANA
Meno vadovas ROBERTAS BEINARIS
Dalyvauja STEPHAN LOETZKE (mandolina, Danija)
Programoje – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Juozas Naujalis, Carl Philipp Emanuel Bach, Antonio Vivaldi, Giedrius Svilainis, Wolfgang Amadeus Mozart ir kt.
Festivalio rengėjas Lietuvos muzikų rėmimo fondas
 
Birželio 16 d., sekmadienį, 18 val. Alytaus kultūros ir komunikacijos centro salėje
Orkestro muzikos koncertas
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistė JUSTINA GRINGYTĖ (mecosopranas)
Dirigentas ROBERTAS ŠERVENIKAS
Programoje – Georg Friedrich Händel, Giacomo Rossini, Giuseppe Verdi, Camille Saint-Saëns, Hector Berlioz, Georges Bizet
 
Birželio 22 d., šeštadienį, 18 val. Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčioje
Festivalio „Šv. Jurgio meno sezonas“ koncertas
Ansamblis MUSICA HUMANA
Meno vadovas ROBERTAS BEINARIS
Solistai RAMUNĖ GRAKAUSKAITĖ (smuikas), ROBERTAS BEINARIS (obojus), VYTAUTAS KIMINIUS (birbynė)
Programoje – Antonio Vivaldi
 
Birželio 28 d., penktadienį, 19.30 val. Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje
Orkestro muzikos koncertas
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistai: KRISTINA ZMAILAITĖ (sopranas), RITA NOVIKAITĖ (mecosopranas), EDMUNDAS SEILIUS (tenoras), EGIDIJUS DAUSKURDIS (bosas)
Dalyvauja choras VILNIUS
Dirigentas JUOZAS DOMARKAS
Programa: JONAS TAMULIONIS – „Lietuviškasis Requiem“
 
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Reklama