NAUJIENOS

20 metų Nidos saulės laikrodžiui – kalendoriui

Kategorija:

Miestas:
Kuršių nerija – gamtos stichijų glėbyje: čia ir visų vėjų pagairė, ir bangų šėlsmas, ir glostantys saulės spinduliai. Užkopus ant Parnidžio kopos atsiveria visos nerijos - nuostabaus gamtos įgeidžio – savitumas ir grožis. Žvilgsnis aprėpia marių platybes, jūros tolumas, prie kopos prigludusį raudonstogį Nidos žvejų kaimelį, į pietus nubėgančius kopų gūbrius. Į neriją maga nuolat sugrįžti; įvairiais metų laikais jos grožis suspindi vis kitaip. Rudens rūkai ir šimtais atspalvių užlietos kopos, žiemos šarma pasipuošę medžiai, ledų sangrūdos pamaryje - tokių išskirtinių vaizdų niekur daugiau nepamatysi.
Parnidžio kopą, iškilusią į 53 m. aukštį, puošia saulės laikrodis. Tai ideali, vienintelė tokiam laikrodžiui tinkama vieta Lietuvoje. Juk nuo kopos atsiveria absoliutus matematinis horizontas, - tik iš čia galima pamatyti, kaip iš vandens pateka ir į vandenį nugrimzta saulė; iš marių - į jūrą. Šis statinys įprasmina ne tik laiko tėkmę, bet ir gamtos stichijų - vėjo, smėlio ir vandens dermę nerijoje. Jis padabintas kalendoriniais runų ženklais – Baltijos šalių kultūrine jungtimi. Šalia laikrodžio granite įrėžti aštuonių vėjų vardai, kaip nuo seno juos vadino žvejai.
Šešėlis, kuris yra laikrodžio rodyklė, apibėganti kasdienį savo ratą, krinta nuo įspūdingo obelisko, pastatyto aikštelės centre. Tai šlifuoto gabro akmens skerspjūvyje trikampė vertikalė. Jos aukštį - 13,8 metrų – diktuoja aikštelės matmenys: trumpiausias šešėlis turi siekti skalės kraštą.Obelisko viršūnė nupjauta taip, kad atitiktų kryptį į Šiaurinę žvaigždę. Atsistoję prie obelisko, priešais save iš karto regime visų metų kalendoriaus piešinį - tėviškės padangėje nuolat pasikartojančių reiškinių atspindį. Kartu – ir bet kurio metų mėnesio dienos trukmę, padalytą į valandas. Tai puslankiu iškilusios nedidelės pakopėlės, padengtos granito plokštėmis. Po vieną kiekvienam mėnesiui, ir dar saulėgrįžoms bei lygiadieniams. Ilgiausias puslankis priklauso birželiui (dienos trukmė 17 val. ir 18 min.), pats trumpiausias - gruodžiui (diena tik 7 val. ir 14 min.).Juodos pakopėlės – naktinės valandos. Dvyliktą valandą šešėlis krinta tiksliai šiaurės kryptimi. Pakopėlių geometrija primena vėjo atpustomų senkopių smėlio sluoksnius. Mėnesių ženklai paimti iš senovinio kalendoriaus, vadinamojo Gedimino skeptro, o lygiadienių ir saulėgrįžų – iš tautodailės raštų.
Laiko tėkmė ant Parnidžio kopos juntama tiesiog fiziškai. Matome, kaip per skalę nenumaldomai slenka obelisko šešėlis, o kiekvienas saulėtekis ir saulėlydis, net vidurdienis šioje aikštelėje - kosminis įvykis. Tad čia pasijuntame gamtos misterijos dalyviais. Ypatingomis metų kalendorinėmis dienomis - per saulėgrįžas ir lygiadienius - tarsi senovės žyniai ar vaidilutės galime nustatyti pavasario, vasaros, rudens, žiemos astronominę pradžią. Imituojant paleoastronominių matavimų būdus, tai galima padaryti atsistojus prie obelisko ir stebint, kaip saulė pateka ar nusileidžia keturių skulptūrinių figūrų, simbolizuojančių šias metų dalis, kryptimis. Dar įdomu tai, kad Saulės laikrodis rodo tikrąjį vietinį laiką. Šešėlis kaskart poilsiautojams primena, kad žmogus yra gamtos kūdikis, pavaldus jos ritmams, tad nors per atostogas privalu gyventi taip, kaip liepia saulė.
Didžiausio Baltijos pakrantėse saulės laikrodžio autoriai – architektas Ričardas    Krištopavičius, skulptorius Klaudijus Pūdymas iretnokosmologas Libertas Klimka. Įgyvendinti sumanymą imta 1995 m. kovo 11 d.Tačiau 1999 m. praūžęs uraganas Anatolijus sudaužė laikrodžio obeliską. Jis užbaigtas atstatyti per  2011 m. vasaros saulėgrįžą.

Gintarė Balnienė

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama