NAUJIENOS

Senovinės bitininkystės muziejus

Kategorija:

Miestas:

 Stripeikiai  - seniausias Aukštaitijos nacionalinio parko kaimas. Pirmąsyk paminėtas Livonijos kronikose 1357 metais, nors šalia dunksantis pilkapynas skaičiuoja jau antrą tūkstantį metų. Kad bitininkystė buvo vienas iš svarbių pragyvenimo šaltinių, rodo tai, jog duoklę Vilniaus vyskupui priklausančiam Labanoro dvarui kaimas mokėjo medumi ir vašku. Jau tuomet Stripeikiai garsėjo bitininkyste. Senovinės bitininkystės muziejus pradėtas kurti 1978 metais, Tauragnos upelio pakrantėje, buvusioje sodyboje. Muziejaus sumanytojas, įkūrėjas buvo Bronius Kazlas. Jo pastangos ir atkaklumas lėmė, jog sumanymas buvo įgyvendintas. Restauruoti buvę pastatai, juose įkurdinta gausi ekspozicija. Pastatyta dešimtys ąžuolinių skulptūrų, kuriose atgimė senosios bitininkystės vaizdai. Lankytojams muzejus duris atvėrė 1984 metais. Neužilgo jis tapo lankomiausiu Aukštaitijos nacionalinio parko objektu.

 Vykdant žemės nuosavybės grąžinimą, grąžinamoje žemėje buvę eksponatai buvo perkelti į dabartinę teritoriją, todėl muziejaus loginė struktūra, kuria remtasi įrengimo metu, buvo suardyta. Ekspozicija tapo nepatogi apžiūrai, vietomis netgi klaidinanti. Laikui bėgant dalis po atviru dangumi išdėstytų eksponatų iro, ilgainiui tapo netinkami eksponavimui. Taip atsirado būtinybė rekonstruoti muziejų, netinkamus eksponavimui objektus pakeisti naujais, atnaujinti pastatų vidaus ekspozicijas, pateikti jas šiuolaikiškiau, patraukliau, o kartu ir įtraukti lankytojus į pažinimo procesą. Tradicinę aukštaitišką sodybą įprastai sudaro penki pagrindiniai pastatai: pirkia, svirnas, ūkinis pastatas, kluonas ir pirtis. Visi pastatai buvo būdingo Aukštaitijos kraštui architektūros stiliaus, vieno aukšto su pastoge, su akmenų mūro pamatais, medinių rąstų sienomis, stogai - šlaitiniai, nendriniai. Tačiau senieji muziejaus pastatai atgyveno savo amžių, jiems šie dešimtmečiai buvo paskutiniai. Vykdant muziejaus rekonstrukcijos projektą, buvo siekiama rekonstruoti senus pastatus, maksimaliai išsaugant jų autentiškumą, nekeičiant pastatų rekonstrukcijos. Deje, daugelio senų pastatų nepavyko išsaugoti. Ne tik bitininkystės muziejaus pirkia, bet ir ją supusios skulptūros, jau buvo taip sutrešusios, kad restauratoriai nepajėgė jų atkurti. Todėl senąjį palikimą teko naikinti ir daugelį pastatų perstatyti iš naujo. 2013 - 2014 metais pasinaudojus ES finansine parama, išaugo nauji, autentiški pastatai, sutvarkyta aplinka. Įsisavinus ES projekto lėšas, muziejus savo gyvavimo istoriją pratęsė šimtams metų.

 Darbai buvo atliekami Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos bendrojo finansavimo lėšomis, įgyvendinant projektą  "Saugomų teritorijų tvarkymas (II etapas)" Nr. VP3-1.4-AM-02-V01-001. Įgyvendinus pirmąjį projekto etapą buvo atstatyti visi senieji muziejaus statiniai ir dar keturi pastatyti nauji: kluonas, avilių stoginė ir dvi pavėsinės. Sutvarkyta aplinkos infrastruktūra pritaikyta ir neįgaliųjų poreikiams. Nors muziejaus rekonstrukcijos darbai dar nebaigti (vyksta antras etapas - vidaus interaktyvos ekspozicijos sukūrimas ir įgyvendimimas), bet muziejus lankytojus priima. Svečiams siūloma apžiūrėti pirkioje ir tvarte įkurdintą senąją ekspoziciją,susijusią su bitininkavimu ir bitininkystės raida.

 Siekiant išlaikyti muziejaus populiarumą, rekonstruoti pastatai pritaikyti šiuolaikinėms reikmėms -  įvairiems švietėjiškiems, edukaciniams renginiams. Per metus muziejų aplanko daugiau kaip 20 tūkst. lankytojų. Pažintinio turizmo, švietimo požiūriu šis Aukštaitijos nacionalinio parko objektas atlieka labai svarbų vaidmenį - čia lankytojai supažindinami su bitininkyste, jos raida Lietuvoje, bičių gyvenimo savitumais, jų vieta ekosistemoje, bičių ekologija. Muziejus svarbus propoguojant bitininkystę, kaip tradicinį amatą, ekologinės btininkystės principus.

Muziejus lankytojus priima nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d., kasdien, išskyrus pirmadienį, nuo 10 iki 18 val. Žiemos sezono metu priimamos tik grupės, iš anksto užsisakę ekskursiją po muziejų.

Muziejaus ekspozicijos lankymas suaugusiesiems – 2 €, moksleiviams, studentams, pensininkams ir neįgaliesiems – 1 €. Ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai. Ekskursijos kaina grupei iki 10 asmenų lietuvių kalba - 10 €, arba 1 € asmeniui, kai grupė didesnė nei 10 asmenų.  Ekskursijos kaina grupei iki 10 asmenų užsienio kalba - 15 €, arba 1,5 € asmeniui, kai grupė didesnė nei 10 asmenų. 

Ekskursija, su ekskursijų vadovo paslauga (lietuvių, anglų, rusų kalbomis) užsakoma ne vėliau kaip prieš  3 - 4 dienas.

Edukacijos užsakomos iš anksto (prieš savaitę), būtina informuoti apie pasikeitimus muziejaus darbuotojus ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki atvykimo.

Dėmesio! Vesti ekskursijas bitininkystės muziejuje leidžiama tik direkcijos gidams!

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Muziejus – geriausia vieta mokytis







Jonui Svilainiui – 100

Jonui Svilainiui – 100

Vasario 8 dieną Didžiosios Kovos apygardos „B“ rinktinės Dieduko, Žaibo ir Audros būrių partizaną, buvusį politinį kalinį ir aktyvų politinių kalinių sukilimo 1953 m. Vorkutos lageryje dalyvį Joną Svilainį (Liūtą)...

Reklama