NAUJIENOS

„Sirenos“ ragina suskubti ir pristato lietuviškąją programą

Kategorija:

Vasarą nuo rudens kasdien skiriant vis mažesniam atstumui, festivalio „Sirenos“ organizatoriai primena: nuo rudens bilietai brangs ir ragina pasinaudoti dar šiltomis vasaros teikiamomis galimybėmis. Taip pat organizatoriai atskleidžia ir šiemet į lietuviškąją programą pakviestų spektaklių pavadinimus.
 Spalvingi užsienio programos „patiekalai“
Spalio 2 d., Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vienintelį kartą festivalio programoje ir pirmą kartą Lietuvoje bus parodytas legendinio italų kūrėjo Pippo Delbono spektaklis „Orchidėjos“. Kiti festivalio užsienio programoje rodomi spektakliai bus pristatyti gana nedidelėje Menų spaustuvės juodosios salės erdvėje – tai vokiečių „Shaubühne“ teatro ir britų režisierės Katie Mitchell spektaklis „Plaučiai“ ir belgų Josse De Pauwo kartu su Kriso Defoorto trio sukurtas įspūdingasis „Senasis vienuolis“ bei tylom daugiau už kitus pasakantis Peterio Ampes ir Benjamino Verdoncko „Nekalbame, kad mus suprastų“.
Festivalio organizatoriai ragina žiūrovus nedelsti iki paskutinės akimirkos, nes bilietai jau nyksta, o taip pat – pasinaudoti vasarą parduodamų išankstinių bilietų kainomis, kurios nuo rudens kils. „Rugsėjį ir spalį planuojantiems lankytis užsienio programos spektakliuose suteikiame galimybę įsigyti pigesnius bilietus bei būti tikriems, kad norimas spektaklis tikrai bus pamatytas“ – teigia festivalio direktorius Martynas Budraitis
Europinio mąsto lietuviškoji programa
Šiemet kviestiniams ir Lietuvos scena besidomintiems užsienio teatro ekspertams bus pristatyta plati lietuviško teatro panorama, kurią atskleis ne vien lietuvių Eimunto Nekrošiaus, Oskaro Koršunovo bei jaunųjų teatro kūrėjų – Olgos Lapinos, Karolinos Žernytės, Artūro Areimos ir Gintarės Radvilavičiūtės darbai, bet ir užsienio grandų – Krystiano Lupos bei Arpado Schillingo pastatymai Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Programa jau domisi tarptautinių teatro festivalių ir teatrų vadovai nuo Pietų Korėjos iki Jungtinių Amerikos valstijų.
Festivalį „atidarys“ įspūdingos estetikos bežodis spektaklis pagal E.T.A.Hoffmano kūrinį „Smėlio žmogus“, sukurtas jaunosios kartos lėlių teatro kūrėjos Gintarės Radvilavičiūtės ir šiemet apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi. Tą pačią dieną žiūrovai bus pakviesti ir į premjerinį vengrų teatro kūrėjo Arpado Shillingo ir lietuvių dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus spektaklį „Didis blogis“, pristatomą Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. A. Schillingas, kaip ir lenkų teatro legenda Krystianas Lupa spektaklį kūrė su lietuvių aktoriais. K. Lupa „Sirenose“ pristatys „Didvyrių aikštę“ pagal Thomo Bernhardo pjesę. Oskaras Koršunovas festivalio programoje pristatys spektaklius „Kankinys“ ir „Jelizaveta Bam“ bei būsimo spektaklio „Apvalytieji“ eskizą, o Eimunto Nekrošiaus pavardė kvies į „Borisą Godunovą“.
Į pojūčių teatrą ir aklųjų vaidmenis įsijausti kvies šiemetinės Boriso Dauguviečio auskaro laimėtojos Karolinos Žernytės spektaklis „Akmuo vanduo geluonis“, o muzikinio spektaklio pavidalu užsienio teatro ekspertams ir dar nepažįstamiems lietuvių teatro žiūrovams prisistatys jaunoji teatro režisierė Olga Lapina. Jaunųjų kategorijoje – ir Artūro Areimos bei OKT / Vilniaus miesto teatro koprodukcija „Po ledu“ pagal Falką Richterį.
Edukacinė ir klubo programos
„Sirenų“ kauksmo apsuptyje girdėsis ir dar vienas, jau tradiciškai tuo pačiu metu suskambantis balsas: Tarptautinė jaunųjų teatro kritikų konferencija, organizuojama Teatro agentūros. Lietuvos ir užsienio teatro kritikai skaitys pranešimus ir, moderuojant žymiems teatro profesionalams iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos, aptars juos su konferencijos klausytojais. Šiuo metu yra atrinkinėjami pranešėjai, o, pasak konferencijos organizatorių, pasiūlymų juos skaityti sulaukta net ir iš Australijos.
Šiemetinės – jau penktosios – konferencijos tema slepiasi po kodiniu pavadinimu „ctr+txt“. Tai žodžių „control“ ir „text“ santrumpos, savotiškai apeliuojančios į pagrindinį šiandienos teatro kritiko darbo įrankio – kompiuterio klaviatūros – klavišų junginius, sukuriančius atitinkamą veiksmą. Šiemet konferencijos veiksmas suksis aplink pačią teatro kritiką. Pasirinkę tokią potemę kaip „Galios žaidimai: Kritika – Teatras – Valstybė (angl. state)“, renginio organizatoriai kviečia nagrinėti kritinių tekstų įtaką teatro procesams bei teatro ir kitų veiksnių įtaką kritiniams tekstams.

Tuo tarpu „Sirenų“ klubo, nuolat kintančio, savęs bei savo klausytojo/žiūrovo/dalyvio ieškančio proceso programa dar pildoma. Festivalio organizatoriai išduoda tiek, kad šiemet be tradicinių susitikimų su spektaklių kūrėjais, su užsienio ir Lietuvos teatrą pristatančių kūrėjų asmenybėmis susipažinti bus galima ir kino pagalba. Bendradarbiaujant su kino centru „Skalvija“ ir jų organizuojamu Vilniaus dokumentinių filmų festivaliu rugsėjo 25 d. bus pristatyti net du dokumentiniai lietuvių kino kūrėjų filmai apie teatro režisierius Eimuntą Nekrošių (filmo aut. Audronis Liuga) ir Krystianą Lupą (rež. Mikas Žukauskas), o rugsėjo 29 d. bendradarbiaujant su Prancūzų institutu Lietuvoje žiūrovai bus kviečiami nemokamai pamatyti Yolande Moreau filmą „Anri“, kuriame vaidina italas Pippo Delbono, festivalio užsienio programoje pristatantis spektaklį „Orchidėjos“.

Viktorija Ivanova

Reklama