NAUJIENOS

„Chaoso sutramdymas“: Jehošuos Kovarskio tapyba žydų muziejaus Tolerancijos centre

Kategorija:

Miestas:
Gegužės 29 d. 18.30 val. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma žymaus litvakų tapytojo Jehošuos Kovarskio paroda „Chaoso sutramdymas“.
 
Pastarąjį dešimtmetį stebime džiuginančią tendenciją – Lietuvos meninio palikimo grįžimą į tėvynę. Mūsų šalyje gimę dailininkai litvakai ar jų giminaičiai ir kūrybinio palikimo saugotojai vis dažniau bendradarbiauja su Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi, renkančiu po pasaulį išsibarsčiusias meno kolekcijas. Šį pavasarį muziejų pasiekė tapytojo Jehošuos Kovarskio (1907 Vilnius – 1967 Los Andželas) sūnėno Davido Finkelsteino ir dukterėčios Sandros Ben-Artzi su šeimomis dovana – 28 didelio formato dailininko paveikslai. Simboliška, kad Vingrių gatvės 25-ajame name, vos už kelių namų nuo muziejaus Tolerancijos centro, kuriame bus eksponuojama dovanotų paveikslų paroda, prabėgo Vilniuje gimusio J. Kovarskio vaikystė.
 
Tapytojo kūrybinis kelias prasidėjo piešimo ir braižybos pamokose jidiš gimnazijoje, plėtojosi Becalelio meno mokykloje Jeruzalėje, Tel Avivo hebrajų teatre, Safedo miesto menininkų bendruomenėje, kubisto André Lhote ir plakatų meistro Paulio Colino studijose Paryžiuje, o nuo 1951 m. – JAV. J. Kovarskiui kūrybos procesas buvo ritualas, kurio metu iš tamsos gimsta šviesa, iš chaoso – tvarka. Idėjinei ir emocinei raiškai J. Kovarskis pasirinko abstrakcionizmą, tačiau visiškai neatsisakė figūrinio vaizdavimo. Pasak dailininko, „abstrakcionizmas privalo būti prasmingas“, tad jo siužetuose atgaivinti antikos ir skandinavų mitai, Afrikos ir Meksikos legendos bei Biblijos vaizdiniai pasakoja apie pasaulio sukūrimą ir žmonijos istoriją. „Aš nesiekiu sąmoningai kurti simbolių, bet noriu papasakoti savo istoriją, pagrįstą ne moksliniais tyrimais ar archeologija, o senoviniu folkloru ir pirmykščiu tikėjimu“, teigė dailininkas.
 
 
Tolerancijos centras – didžiausias Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys, kuriame veikia Lietuvos žydų dailės, kultūros, istorijos ir judaikos ekspozicijos, vyksta kultūriniai ir edukaciniai renginiai, konferencijos, filmų peržiūros, diskusijos visuomenei aktualiomis temomis.
 
 
Parodos kuratorės – Ieva Šadzevičienė, Vilma Gradinskaitė

 
Paroda veiks iki 2019 m. rugsėjo 19 d.
 
 Ieva Šadzevičienė
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centro vadovė
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Reklama