Pasirengimas egzaminams ir jų laikymas yra pats įtempčiausias laikas abituriento ar studento gyvenime. Nuolatinis galvojimas apie egzaminus, atsiskaitymus, jų reikšmę jūsų ateičiai kelia įtampą. Todėl net gali atrodyti, jog stresas, nerimas, irzulys keliauja su jumis visur – tai ,tarsi, jūsų gyvenimo palydovai. Toks padidėjęs blogų emocijų pliūpsnis gali neigiamai paveikti egzamino rezultatus, gali atsirasti blaškymasis, pasimetimas, motyvacijos trūkumas ir pan.
Jei esate iš tų abiturientų ar studentų, kurie labai nervinasi prieš egzaminą ir ieškote būdų kaip galėtumėte nusiraminti, skaitykite toliau ir sužinokite, kas gali padėti jums įveikti egzaminų įtampą. Užduot galvoję, kodėl gyvenimas toks nesąžiningas ir sunkus, pabandykite rasti problemos sprendimą.
Dalinamės naudingais patarimais, kurie padės ne tik geriau išlaikyti egzaminus, bet ir labiau pasitikėti savimi, rasti vidinės motyvacijos ir būti geros nuotaikos.
7 patarimai, kurie padės pasitikėti savimi prieš egzaminus
Norėdami kuo geriau išlaikyti egzaminus ir patirti kuo mažiau įtampos bei streso, turėtumėte vadovautis šiais patarimais:
- Būtinai gerai pasiruoškite egzaminams. Nors tai gana akivaizdu, tiesa? Egzaminų metu tikrinamos ir vertinamos jūsų žinios, tad tinkamai tam pasiruoškite. Atidžiai klausykite ir mokykitės tiek mokykloje, tiek kolegijoje/universitete, jei esate studentas ir ruošiatės egzaminų sesijai.
Besiruošiantiems egzaminams gali kilti tokie klausimai: „kada ir nuo ko pradėti?“. Kiekvienas esate individualus, tad ir žinios, gebėjimai kiekvieno yra skirtingi, todėl ir pasiruošimo būdai ir pradžios laikas kiekvienam bus kitoks. Žinoma, egzistuoja įvairūs mitai, jog egzaminams galima pasiruošti ir per „vieną“ naktį, tačiau pasiruošimas egzaminams per trumpą laiką tik sukelia dar daugiau įtampos, o tie abiturientai ar studentai, kurie sako, jog „Visai nesimokiau ir pan.“, patikėkite, tikrai daug laiko skiria mokslams.
Žinios savaime tikrai neatsiranda galvoje. Skirkite tam pakankamai laiko. Geriausias būdas gerai pasiruošti egzaminams – tai pradėti ruoštis kuo anksčiau ir tuomet dar turėti kelias dienas poilsiui ir informacijos pakartojimui. Planuokite. Nusiteikite sėkmingam mokymuisi. Nusistatykite dienos tikslus ir jų siekite.
- Užsirašinėkite ir aptarkite išmoktus dalykus. Koks metodas geriausiai padėtų įsisavinti naują informaciją ir jos nepamiršti egzaminų metu? Įvairiuose moksliniuose tyrimuose teigiama, jog žmonės geriau prisimena tą informaciją, kurią užsirašė, o išgirstos ar perskaitytos mintys greitai užsimiršta. Tad mokydamiesi užsirašinėkite, darykitės konspektus, taip pat gali padėti jūsų rašyti rašto darbai. Sava ranka rašytą informaciją smegenys prisimins greičiau ir ilgiau.
Kitas puikus būdas, siekiant kuo ilgiau ir geriau prisiminti tai, ką išmokote – aptarimas su kitu žmogumi. Tam puikiai tinka diskusija su klasės draugu, grupioku. Galite apie išmoktą dalyką papasakoti broliams, sesėms, tėvams ir pan. Kai kalbate apie ką nors, ne tik kyla daug idėjų, bet ir susiejate naują informaciją su tuo, ką jau žinojote, taip ne tik geriau suprantate, bet ir geriau prisimenate.
- Būkite pozityvūs ir motyvuoti. Siekiant gerų rezultatų, gero įvertinimo yra svarbus ne tik įdėtas darbas, valia, bet ir požiūris. Savitaiga dažnai vaidina lemiamą vaidmenį siekiant aukštų rezultatų. Jei mintys neigiamos, niūrios, kūnas įsitempęs – tai ir suprasti užduotis gali būti sunku. Teigiamas požiūris atpalaiduoja kūną, padeda ne tik susikaupti, bet ir prisiminti tai, ko išmokote.
Būkite geros nuotaikos, džiaukitės tuo, ką pavyko pasiekti. Susidūrus su blogomis emocijomis pasistenkite atsikratyti neigiamos energijos – eikite pasivaikščioti, klausykitės mėgiamos muzikos, užsiimkite sau miela veikla.
- Sveikai maitinkitės ir gerkite daug vandens. Vieniems ši rekomendacija bus savaime suprantama, kitiems – sunkoka užduotis. Kiek per dieną išgeriate stiklinių vandens? Ar valgote žuvį, vaisius, daržoves, mėsą, košes, ar renkatės dažniau picą, kebabą ar kitą kaloringą maistą? Sveikas maistas suteikia kūnui ir protui jėgų, tad įtraukite į savo mitybos racioną sveikesnį maistą, gerkite vandenį, taip jausitės energingesni bei žvalesni.
- Venkite kalbėti apie išmoktą/neišmoktą medžiagą, pasitikėkite savo pasiruošimu. Kartais geriausias būdas sumažinti stresą – tai yra nekalbėti įtampą keliančia tema. Tai, ypač, tinka egzamino/atsiskaitymo nerimui sumažinti. Užuot, bandę įsiminti iki paskutinės minutės tam tikrą informaciją, atsipalaiduokite, skirkite laiko sau. Galvokite apie tai, jog kiek galėjote pasiruošėte. Prieš pat egzaminus patariama egzamino tema nediskutuoti su draugais, nes taip dažnu atveju dar labiau „įsiaudrinama“, gali atrodyti, jog ir to, ir ano nemokate. Tad geriausias draugas prieš pat egzaminus esate jūs pats sau, susitelkite, pabūkite gryname ore ir į testą/atsiskaitymą keliaukite „šviežia“ galva. O kad ruoštis būtų lengviau, galite pasinaudoti Mokslo baze ir susirasti įvairios susistemintos medžiagos.
- Skirkite laiko poilsiui. Žinoma, pertraukos reikalingos, ne tik likus valandai iki egzamino. Pusiausvyra tarp darbo/mokslo ir poilsio turi būti visuomet. Net ir intensyviai ruošiantis egzaminams, kai laikas atrodo tirpste tirpsta – būtina daryti pertraukas. Geriausias būdas tai padaryti – suplanuoti savo dienotvarkę, rašytis kiek laiko skirsite mokslams, o kiek poilsiui. Ekspromtu daromos, neplanuotos pertraukėlės dažnu atveju „pavagia“ daugiau jūsų laiko, prisiversti vėl mokytis tampa kur kas sunkiau. Aiškiai sau nurodykite, kad, pavyzdžiui, mokysitės iki 16val., o 17val. padarysite pertrauką vakarienei ir pasivaikščiojimui gryname ore.
- Praktikuokite meditaciją. Atminkite, kad turi pailsėti ne tik kūnas, bet ir mintys. Tik pailsėjęs organizmas gebės įsisavinti naują informaciją. Rūpinkitės savo kūnu: mankštinkitės, plaukiokite, važinėkitės dviračiu ar užsiimkite kita fizine veikla.
Kaip pasirūpinti protu? Tiesa, tai nelengva užduotis. Mūsų galvoje knibžda daug minčių ir jas nuraminti yra sunku. Vienas iš būdų – meditacija. Ji suteikia nesuskaičiuojamą naudą kūnui, protui ir dvasiai. Įvairiuose straipsniuose teigiama, jog poilsis, patirtas meditacijos metu yra kur kas gilesnis nei miegas. Meditacija stipriai sumažina streso ir nerimo lygį, tad išbandykite tai.
Tikriausiai nesuklysime sakydami, jog su egzamino iššūkiais tenka anksčiau ar vėliau susidurti kiekvienam: baimė, įtampa, stresas, nerimavimas dėl nesėkmės ar pažymio. Kuo daugiau apie tai galvojama, tuo didesnė įtampa kyla. Tačiau tikime, jog iš šio straipsnio pasisėmėte gerų patarimų, taikykite juos ir džiaukitės puikiais egzamino rezultatais. Sėkmės!