Pastaraisiais metais išpopuliarėjo šunų ir kačių mitybos papildymas. Daugiausia dėl padidėjusio šunų ir kačių globėjų sąmoningumo ir rinkos, susijusios su naminių gyvūnėlių sveikatos preparatais, plėtros. Net ir nedidelis maisto trūkumas šuns ir katės organizme gali sukelti laviną pasekmių ir blogo poveikio šuns būklei ir imuninei sistemai. Vienas iš maisto papildų, pirmaujančių sveikos mitybos srityje, yra lašišų aliejus šunims ir katėms. Tačiau gyvūnų prekių parduotuvėje pasirinkimas didžiulis! Tad kurį produktą turėtumėte pasirinkti? Sužinokite daugiau apie aliejaus savybes ir patys nuspręskite, ar ir kaip norite pasirūpinti savo augintinio sveikata!
Aliejus kaip maisto papildas jūsų šuniui ir katei
Maisto papildai – tai preparatai arba maisto produktai, kuriais siekiama praturtinti kasdienę jūsų šuns mitybą ir maistą. Priklausomai nuo jų paskirties ir kryptingumo, jie teikia:
– vitaminų
– mikro- ir makroelementų
– riebalų
– fermentų
– baltymai
Iki šiol dažniausiai šunims duodami papildai yra žuvų taukai, probiotikai, tyrelė kaip šunų žolė, gliukozaminas ir chrondroitinas, skirti sąnariams ir visai raumenų bei kaulų sistemai stiprinti. Gerai apsirūpinusi gyvūnų prekių parduotuvė siūlo įvairių derinių žuvų taukų:
– iš ūkiuose auginamų lašišų
– Laukinės Atlanto lašišos
– norvegiškos lašišos
– krilių taukų
– menkių taukų,
– žuvų mišinys
Kad ir kokį rinktumėtės, atkreipkite dėmesį į sudėtį, kad jis būtų gyvūninės kilmės, nes šunys vis tiek mėgsta skonį ir mielai ragauja daugumą minėtų aliejų. Į šio papildo sudėtį tikrai neturėtų įeiti jokių kitų aliejų – ypač augalinių – užpildų, dažiklių, konservantų ar priedų.
Prieš nusprendžiant į šuns maistą dėti papildų, būtina ištirti savo augintinį ir pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Tik tada galėsite patikrinti, kokių medžiagų jūsų šuniui trūksta arba jų yra per daug. Tiek jų trūkumas, tiek perteklius gali turėti pražūtingų pasekmių jūsų augintinio sveikatai. Pasitarti su veterinarijos gydytoju ypač svarbu, jei jūsų šuo vartoja kokius nors vaistus – papildai, net ir augaliniai, gali turėti įtakos vartojamam gydymui.
Natūralus laukinių lašišų aliejus šunų ir kačių mityboje
Iš minėtų šuniui skirtų aliejaus rūšių bene vertingiausias yra laukinių žuvų aliejus. Tokiame preparate yra mažesnis sunkiųjų metalų kiekis, palyginti su išaugintų lašišų aliejumi. Sunkieji metalai lengvai kaupiasi ir nusėda šuns organizmo audiniuose, o ateityje gali sukelti vėžinius pakitimus ir kitas ligas. Informacijos apie žuvies kilmę nebuvimas aliejaus etiketėje gali reikšti prastesnę kokybę. Atminkite, kad išauginta lašiša nebūtinai yra bloga! Tačiau tuomet turėtumėte patikrinti, iš kokios žvejybos vietos žuvis buvo paimta ir koks omega rūgščių kiekis yra preparate. Aliejuje nesočiųjų riebalų rūgščių kiekis skirstomas į omega 3 (EPA, t. y. eikozapentaeno rūgšties, ir dokozaheksaeno rūgšties DHA) ir omega 6. Jų tarpusavio santykis turėtų būti 1:1 arba kuo artimesnis šiai vertei.
Ką galima gauti praturtinus šunų ar kačių maistą lašišų aliejumi?
Šunų maistas yra perdirbtas maistas. Omega rūgščių kiekis paprastai būna pažeistu santykiu 20:1 Omega 6 rūgščių naudai. Esant tokiai situacijai galimos kraujotakos sistemos ligos, vėžiniai pakitimai ir gyvūnų nutukimas. Geras lašišų aliejus šunims padeda pagerinti šį vertingų nesočiųjų riebalų rūgščių santykį Omega 3 naudai.
Omega nesočiosios riebalų rūgštys teigiamai veikia:
– jūsų šuns širdies veiklai
– stiprina šuns imuninę sistemą
– gerina šuns kailį ir odą
– smegenų veiklai
– padeda kovoti su organizmo uždegimais
– padeda gydyti inkstų ligas
Lašišų aliejus turi tokį patį poveikį kačių organizmui. Jis teigiamai veikia viso organizmo veiklą.
Ar verta šerti šunį lašišų aliejumi?
Žinoma, kad taip! Jei veterinarijos gydytojas jums uždegs žalią šviesą praturtinti šuns maistą lašišų aliejumi, tai puikus būdas padidinti omega riebiųjų rūgščių kiekį.
Be to, aliejaus skonis gali labai lengvai įtikinti jūsų augintinį pamėgti tam tikrą šunų maistą. Kai kurie šunys yra nevalgūs, ir čia į pagalbą gali ateiti grynas aliejus.
Svarbiausia pasirinkti gerą aliejų ir gerai supakuotą! Aliejų veikia šviesa ir oras, gadindami jo savybes. Gyvūnų prekių parduotuvėje galite susidurti su daugybe produktų, tačiau rinkitės aliejų nepermatomoje ir tvirtoje pakuotėje. Produktas neturi turėti galimybės patekti orui, taip pat privalomas sandarus dangtelis. Dozuoti aliejų padeda pompa, tačiau tokie aliejai gali būti brangesni.
Lašišų aliejaus ir kačių maistas tai tikrai geras derinis, taip pat galite dėti tokiu pat būdu.
Kaip šerti lašišų aliejumi?
Lašišų aliejaus dozavimas priklauso nuo jo sudėties, gamintojo nurodytos dozės, nepakeičiamųjų riebalų rūgščių kiekio šuns maiste ir veterinarijos gydytojo sprendimo. Jei nėra informacijos apie dozavimą, galite kreiptis į gyvūnėlių parduotuvę, tačiau visuotinai priimta norma yra skaičiuoti 100-150 mg EPA ir DHA kiekvienam 4,5 kg šuns kūno svorio. Tai yra paros aliejaus dozė, kurią galima duoti per dieną.
Aliejus gali būti duodamas vienas arba sumaišyta. Šunų maistas ar kačių maistas gali būti maišomas su aliejumi tai dar labiau paskatins nevalgantį šunį ėsti. Atidarytą aliejų laikykite šaldytuve. Taip pat galite jį užšaldyti, bet ne stikliniame buteliuke.