Naują būstą besirengiantieji statyti ar ieškantys jį įsigyti neretai nustemba išvydę tokią plačią gyvenamųjų namų tipų pasirinkimo amplitudę. Reikia pastebėti, kad gyvenamosios vietos ieškančiųjų akį vis dažniau patraukia ir SIP namai. Dar ne taip seniai buvę pristatomi kaip naujovė Lietuvoje, šiandien SIP namai yra daugeliui gana gerai pažįstami ir pasirenkami būtent dėl šio tipo būstams būdingų privalumų. Tad kokie jie?
Analogų neturinti technologija. Pasaulyje ji nėra nauja. Svetur SIP namų statyba buvo pradėta vystyti beveik prieš šimtmetį ir yra sėkmingai naudojama iki šiol. Visgi, Lietuvoje dar visai neseniai SIP namų statybos technologija buvo pristatoma kaip naujovė – nedaugelis buvo su ja susidūręs. Tačiau šiandien niekada negirdėjusių apie šią technologiją galima sutikti vis rečiau. SIP namo statyba prasideda nuo projekto rengimo, kuriuo pasirūpina architektai. Tuomet, pagal konkretų projektą, gamykloje yra ruošiami SIP skydai. Naudojant specialią metodiką, skydai gaminami iš natūralios medienos trijų sluoksnių OSB plokščių bei polistireninio putplasčio. Juo užpildoma tarp plokščių esanti ertmė.
Trumpas gamybos ir montavimo laikas. SIP technologiją žmonės neretai renkasi dėl darbų spartos. Mat šių namų statyba „nuo nulio“ trunka kur kas trumpiau nei kitų tipų namų. Be abejo, smalsu sužinoti – kokia gi toji darbų trukmė? Nors konkretus darbų trukmės apskaičiuojamas atsižvelgiant į jau parengtą projektą, tačiau apytiksliai galima teigti, kad pamatų SIP būstui liejimas trunka apie 8 dienas. Tuo tarpu namo skydų gamybos ir montavimo darbai trunka apie 3–4 savaites. Juos pabaigus galima imtis vidaus ir išorės apdailos darbų. Pastarieji paprastai trunka apie 4–6 savaites. Taigi grubiai tariant, nuo jūsų sprendimo pradėti SIP namo statybas iki įkurtuvių naujajame būste gali praeiti vos du mėnesiai!
SIP namams būdingas ilgaamžiškumas. Vienas iš dažniausiai besidominčių SIP namų statyba klausimų: „Ar SIP namai – ilgaamžiai?“ Reikia atkreipti dėmesį, kad dėl išskirtinės SIP skydų technologijos, tokie namai savo ilgaamžiškumu gali būti rimti konkurentai mūriniams. SIP skydų plokštės yra impregnuojamos specialiomis, ugniai atspariomis medžiagomis. Todėl gaisro tikimybė SIP name yra kur kas mažesnė nei įprastame medinės statybos ar karkasiniame name. Taip pat verta paminėti, kad SIP tipo būstuose dėl konstrukcijos subtilybių nesikaupia drėgmė. Ši SIP būstams būdinga savybė padeda išvengti ne tik dėl drėgmės atsirandančio blogo kvapo, kondensato ant langų ar pelėsio, grybelio atsiradimo.
Išskirtinis sandarumas. Būsto sandarumas yra itin aktualus dėl lauko temperatūros įtakos namo vidaus temperatūrai. Kitaip tariant, sandarus namas užtikrina mažesnį šildymui reikalingos energijos kiekį žiemos laikotarpiu. O tai reiškia, kad kartu ir mažesnius šildymo kaštus. Namo sandarumas taip pat užtikrina ir malonią vėsą nuo vasaros kaitrų laikotarpiu. Dėl išskirtinės SIP skydų bei iš jų statomų namų konstrukcijos, šiems namams pasiekti reikiamą sandarumo lygį itin paprasta, o gyventi parengto namo energinis naudingumas lengvai pasiekia A++ klasę. Todėl sandarumas ir jo nešamos naudos, tai – dar vienas reikšmingas privalumas, dėl kurio pasirenkami SIP namai.
Taigi išskirtinė technologija, operatyvi statyba, ilgaamžiškumas ir SIP namams būdingas sandarumas – tai pagrindiniai privalumai, dėl kurių šio tipo namų Lietuvoje skaičius nepaliaujamai auga. Svarbu pastebėti, kad džiugina ne tik šie privalumai, bet ir jų teikiamos „antraeilės naudos“, tokios kaip mažesni šildymo žiemą bei vėsinimo vasarą kaštai, mažesni atliekų kiekiai statybų metu, plonesnės pastato sienos ir kt. Aišku, paperka ir ypač trumpi statybos terminai. Tad svajonių namas gali būti greitai „pasiekiamas ranka“ tiesiogine to žodžio prasme.
Reklama: Individualūs Namų Projektai – Architektugildija.lt
Aistė Bielinė