Šiandien šalies prezidentas su komanda lankėsi Kazlų Rūdoje, kur susitiko su Marijampolės regiono merais. Su prezidentu susitiko Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis, Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis.
Po pokalbio su merais prezidentas trumpam susitiko su žurnalistais ir pabrėžė, kad buvo aptartos labai įvairios – švietimo įstaigų tinklo optimizavimo, socialinio būsto, aplinkosaugos, investicijų pritraukimo, disponavimo žemės sklypais, žemės įsigijimo problemos.
Gitanas Nausėda pažymėjo, kad lankantis savivaldybėse ir susitinkant su merais susidaro įspūdis, kad savivaldybės yra pasirengusios imtis atsakomybės už savo krašto žmonių gerovės kūrimą. „Tam tikra prasme formuojasi dviejų greičių Lietuva. Savivaldybės juda į priekį greičiau negu ministerijos, kurios turėtų nustatyti bazines teisines sąlygas judėti greičiau. Kol tokia dviejų greičių Lietuva egzistuoja, aš nemanau, kad mes pasieksime gerą rezultatą, nes kai kada tas savivaldybių judėjimas į priekį yra ribojamas teisės aktų arba elementaraus nesuvokimo centre“, – sakė prezidentas.
G.Nausėdos teigimu, savivaldybės nėra „kažkokie potencialūs nusikalstantys subjektai“. „Norint, kad savivaldybės pasiektų daugiau, reikia duoti joms daugiau laisvių“, – sakė prezidentas.
Jis atkreipė dėmesį ir į Viešųjų pirkimų įstatymą, kurio pakeitimai jau baigiami parengti ir bus pateikti Seimui. Įstatymo pakeitimas, prezidento manymu, efektyviau spręsti klausimus vietose nelaukiant, kol kažką išspręs Vilnius.
Taip pat prezidentas užsiminė, ar pats geriausias sprendimas, kai savivaldybių veikla ir regioninė politika patikėta Vidaus reikalų ministerijai. Tad galimas dalykas, kad netrukus atsiras pasiūlymas savivaldos ir regionų plėtros klausimus perduoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos dispozicijon.
Šalies vadovas ir jo patarėjai turėjo 15 įvairių susitikimų. Ekonominės ir socialinės politikos grupė aptarė socialinės piniginės paramos ir socialinių paslaugų sistemos situaciją savivaldybėse, aktyvaus ir sėkmingo senėjimo klausimus, verslo aplinką ir galimybes. Aplinkos ir infrastruktūros grupė susitiko su ūkininkais bei su „IKEA Industries“ atstovais. Nacionalinio saugumo grupės patarėjai aptarė policijos atstovų ir priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos iššūkius. Prezidento Teisės bei Vidaus politikos grupių atstovai, taip pat kanclerė A. Budrytė bendravo su administracijų direktoriais, buvo aptarti viešųjų pirkimų centralizavimo klausimai. Švietimo, mokslo ir kultūros grupės patarėjai susitiko su Marijampolės kolegijos atstovais, regionine kultūros taryba, gvildeno kultūros paveldo išsaugojimo temas.
Susitikęs su vietos bendruomenėmis, Prezidentas akcentavo, kad jų lyderiai buvo vieningi ir gerai pasiruošę pokalbiui, kėlė aktualius klausimus, įvardijo konkrečias problemas ir turėjo siūlymų, kaip jas spręsti, pavyzdžiui, remiant ir stiprinant savanorystę regionuose. Pasak šalies vadovo, vietos bendruomenės geba greitai ir gerai atliepti aktualius vietos žmonių rūpesčius, yra labai svarbios pilietiškumo ugdymui.
Darbo dienos Marijampolės regione metu Prezidentas apsilankė tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinėje Ožkabalių kaime ir pasodino ąžuoliuką.
Kalbėdamas apie ankstesnių darbo dienų Utenos ir Plungės regionuose rezultatus, Prezidentas pabrėžė, kad buvo suteiktas naujas impulsas savivaldybių dialogui su ministerijomis ir valstybės valdomomis įmonėmis, kuris virsta konkrečiais darbais: pradėti cheminių atliekų tvarkymo darbai Vaikutėnų sandėlyje ir užkirstas kelias galimai ekologinei katastrofai, pajudėjo Utenos pramonės parko steigimo klausimas, kultūros paveldas grįžta į Plungės Oginskių rūmus, tikimasi, kad vėliau – ir į kitas svarbias vietas.
Prezidentūros ir MK inf.