Kovo 8-ąją Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra švenčiama Moters diena. Dažniausiai ši diena siejama su tulpių žiedais, išskirtiniu brangių žmonių dėmėsiu, smulkiomis dovanėlėmis.
Šios šventės ištakos siekia Antikos laikus. Remiantis šaltiniais, atrandama faktų, kad Graikijoje tam tikrą dieną žmonės nutraukdavo karus ir darbus, kad galėtų parodyti išskirtinę meilę ir rūpestį savo moterims. Oficialiai Moters dienos pradžia yra siejama su 19–20 a. sandūra, kai dėl ypač sunkių darbo sąlygų ir mažų atlyginimų moterys protestavo. 1908 m. Niujorke vienas didžiausių protestų įvyko, kai 15 tūkst. moterų išėjo į gatves reikalaudamos rinkimų teisės, didesnio atlyginimo ir trumpesnės darbo dienos. 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje moterų aktyviste K. Cetlin pasiūlė būtent vieną dieną metuose minėti moters kovą už lygias teises ir už laisvę. Šiuo metu 28 pasaulio šalyse kovo 8-oji yra nedarbo diena, Jungtinės Amerikos Valstijos būtent kovą skelbia „Moterų istorijos mėnesiu“, taip pagerbiamos visos moterys, įnešusios didelį indėlį į visuomenės raidą ir istoriją.
Kovo 8 d. į biblioteką sugužėję 4 klasės mokiniai su mokytoja Lile klausėsi dviejų bibliotekininkių – Agnieškos iš Senųjų Trakų bibliotekos ir Rasuolės iš Šklėrių bibliotekos – pristatymo apie garsiausias pasaulio moteris ir jų indėlį į kultūrą. Iš istorijos vadovėlių žinome tokias garsias moteris kaip Elžbieta I, Ana Frank (būdama 16-os ji koncentracijos stovykloje parašė dienoraštį apie žydų gyvenimo sąlygas, deja, išleisti jo nesuspėjo, tuo pasirūpino jos tėvas Otas Frankas), M. Angelou (apdovanojimą pelnę memuarai „Aš žinau, kodėl gieda paukštis narve“ tapo pirmuoju istorijoje afrikietės moters parašytu bestseleriu), Malala (2012 m., būdama 15 metų, Malala viešai kalbėjo apie moterų teises į mokslą, todėl vienas karys šovė jaunai aktyvistei į galvą, bet Malala išgyveno) ir dar daug kitų įdomių moterų.

Daugiausia dėmesio popietės metu buvo skirta 4 asmenybėms:
1. Džeinė Osten – rašytoja, kuri sukūrė visų laikų mėgstamiausias literatūrines veikėjas. Gyvendama mažame miestelyje, neturtingo pastoriaus šeimoje, šeimyninės laimės tikėtis negalėjo, kadangi tais laikais vyravo kitokie principai ir reikalavimai. Todėl kiekvieną rytą stebėdama „kovas“ dėl jaunikių, veidmainystes, savanaudiškumą, suprato, kad galėtų aprašyti visuomenę tokią, kokia iš tikrųjų ji ir buvo, sugėdinti. Jos pirmosios knygos iki šiol išlikusios bestseleriais, tačiau sudėtingo siužeto jose nerasime, rašytojos veikėjos leidžia dienas siuvinėdamos, skambindamos pianinu, perdarydamos skrybėlaites ir laukdamos pokylio, kai sutiks savo jaunikius.
2. Agata Kristi – rašytoja, kuri tapo garsiausia detektyvų autore pasaulyje. Per visą savo gyvenimą ji išleido virš 80 knygų ir siunčia visoms moterims žinutę – drąsiai keliauti po fantazijos pasaulį ir vertinti savo vaizduotę.
3. Koko Šanel – garsi pasaulio mados ikona. Gyvenimas našlaičių prieglaudoje nepalaužė jaunos moters, o tik dar labiau sustiprino valią siekti savo tikslų. Vienas iš jų tapti dainininke nepavyko, o meilė madai supo visados.
4. Hedi Lamar – aktorė ir išradėja, kuri prisidėjo prie „Wi-fi“ išradimo. Pasirodo, mitas, kad galima būti arba gražiai, arba protingai, sugriuvo seniai, – H. Lamar turėjo viską – ir grožį, ir protą. Suvaidino virš 10 Holivudo filmų, o Bobas Keinas, Betmeno komiksų autorius, įkvėptas jos grožio, sukūrė Moters-katės personažą.
Aptarus 4 asmenybes, buvo įdomu pereiti prie viktorinos ir sužinoti, ar vaikams šios asmenybės sužadino smalsumą. Dar tik pradedant skaityti klausimus, jau buvo bandoma pasakyti atsakymus. Norinčių buvo daug, tad viktorina pralėkė greitai, o prizus laimėjo dvi mergaitės – Aurėja ir Austėja, kurios atsakė į daugiausiai klausimų.
Antroje susitikimo dalyje vaikai susipažino su bibliotekoje turimomis technologijomis: dronu, šviečiančiu molbertu, žaidimų konsole, virtualiais akiniais. Žinoma, spėjo išbandyti ir labiausiai susižavėjimą keliančius virtualius akinius.
Didelis Ačiū smalsiems ir kūrybingiems vaikams ir jų mokytojai Lilei, kolegei Rasuolei, o apkabinimai ir pasakyti vaikų žodžiai: „kaip man čia gera, kokia jūs nuostabi“ pamalonina širdį, jautiesi ne tik prisibeldęs iki jų proto, bet ir iki širdies.
Agnieška Uscilienė
Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų padalinio vyr. bibliotekininkė