Baigiamasis darbas – tai didelės apimties studijuojančiojo paskutiniame kurse rengiamas darbas. Ruošiant šį darbą reikia ne tik gebėti pritaikyti studijų metu įgytas žinias, bet ir tinkamai pasirinkti mokslinę literatūrą, gebėti ją analizuoti, interpretuoti, pristatyti. Taip pat rengiant šį darbą reikia taikyti įvairius tyrimo metodus, spręsti išsikeltas užduotis ir galiausiai – pateikti išvadas bei rekomendacijas.
Tai išties nelengva užduotis, kuri studentams kelia nerimą, stresą, dažnai nežinoma kur ieškoti informacijos ir kaip ją tinkamai sisteminti. Pateikiame vertingos informacijos apie baigiamojo darbo rašymą.
Informacijos paieškos procesas
Pirmiausiai apgalvokite kokios apimties turi būti jūsų darbas, kokio naujumo informaciją naudosite, pavyzdžiui ne senesnę nei 5-10 metų. Apgalvokite, kokiomis kalbomis vykdysite savo paiešką ir kiek laiko galės trukti informacijos paieškos procesas.
Į tam tikrus klausimus, kaip kokio naujumo informaciją naudoti bei kiek laiko galėsite skirti informacijos paieškai, galite rasti baigiamojo darbo metodologijoje bei baigiamojo darbo rengimo planuose. Šiuose dokumentuose bus nurodoma visa reikalinga informacija, kokią informaciją ir kaip ją rekomenduojama pateikti, o planuose rasite datas, kuriomis vadovaujantis nuolat turėsite atsiskaityti apie darbo rengimą vadovams.
Raktinių žodžių išskyrimas
Jei jau turite temą pirmiausia išskirkite svarbiausius raktinius žodžius. Kartais pavadinimas gali būti ilgas, tad vienu sakiniu stenkitės išryškinti temos specifiką. Išskirkite pagrindines sąvokas, terminus, išsirinkite sinonimus. Naudokitės internete pateiktais žodynais bei enciklopedijomis. Pavyzdžiui: Dictionary; Encyclopedia; WorldWeb Online ir pan.
Taip pat galite peržiūrėti rašto darbų pavyzdžius mokslo bibliotekoje. Referatai panašia tema leis suprasti kokie informacijos šaltiniai buvo naudoti, kurie galbūt tiks ir jums.
Paieškos įrankio pasirinkimas
Rekomenduojama rašant baigiamąjį darbą informacijos ieškoti tik patikimuose šaltiniuose. Ką tai reiškia? Tinka bibliotekų el. katalogai bei virtualios bibliotekos, prenumeruojamos duomenų bazės. Kiekviena kolegija ar universitetas prenumeruojama tam tikras duomenų bazes, tad prie šių dokumentų tikrai turėsite prieigą. Taip pat tinka remtis disertacijų duomenų bazėse pateikiama informacija. Naudokitės atvirosios prieigos šaltiniais. Rekomenduotinų paieškos įrankių pavyzdžiai: PubMed, eLabA ir kt.
Rašant baigiamąjį darbą nesinaudokite nepatvirtinta, nepublikuota informacija. Taip pat netiks ta informacija, kuri pateikiama socialinėje bendravimo erdvėje (facebook). Nesinaudokite enciklopedija wikipedija ir kt.
Ieškodami informacijos atsižvelkite į šiuos informacijos kokybės aspektus: patikimumą, šaltinio autorystę, šaltinį, naujumą, tinkamumą ir cituotinus šaltinius.
Patarimai ieškant ir sisteminant informacijos
- Tikėtina, jog jūsų ieškoma tema informacijos rasite tikrai nemažai. Visos jos neišanalizuosite, tad stenkitės atsižvelgti į laiko sąnaudas bei išlaikyti tarp kokybės ir kiekybės santykį. Taigi, ieškant tinkamos informacijos svarbu ne kiekis, bet kiek ta informacija iš tikrųjų tinkama jūsų temai.
- Pasirinkus paieškos įrankį naudinga susiaurinti paiešką pagal datą, temą, dokumento rūšį, kalbas bei kitus kriterijus. Toks informacijos susiaurinimas leis greitai rasti jums tinkamiausią informaciją.
- Jei matote, jog nerandate informacijos, „stringate“ nebijokite keisti paieškos strategijas, keiskite paieškos sistemą ar paieškos raktinius žodžius. Geriausias paieškos įrankis bus tas, kuriame rasite daug šaltinių, tačiau tai neužims daug jūsų laiko sąnaudų.
- Ieškodami informacijos būtinai išsisaugokite jums tinkamus failus, nes jei tą straipsnį lengvai radote šiandien, tikėtina, jog rytoj peržiūrėjus daug informacinių bazių jį rasti bus kur kas sudėtingiau ar visai nepavyks. Pasižymėkite informaciją apie dokumentus, kylančius klausimus, mintis ir kt.
- Analizuojant mokslinius straipsnius pasibraukite jus dominančias, svarbiausias vietas, kad kitą kartą skaitant tą patį straipsnį nereikėtų gaišti daug laiko. Analizuodami atkreipkite dėmesį į išsikeltus mokslininko uždavinius, gautus rezultatus bei išvadas.
Šiuos patarimus pateikia mokslobaze.lt mokslo biblioteka. Tikimės, kad informacijos paieška ir sisteminimas seksis kur kas lengviau. Sėkmės rašant baigiamąjį darbą!
pexels.com nuotr.