Kiekvienais metais abiturientams vasara asocijuojasi ne tik su šiltomis vasaros dienomis, bet ir su stresu. Atsikvėpus po egzaminų jaudulio, sužinojus egzaminų rezultatus, reikia nuspręsti kur stoti. Ir čia pasirinkimų gausa lydi ne tik profesijose, bet ir aukštųjų mokyklų pasirinkimu. Kur tęsti mokslus: profesinėje mokykloje, kolegijoje ar „kaip ir mano geriausia draugė/draugas“ – universitete?
Mokymosi portalas mokslobaze.lt dalinasi tiek įdomia informacija apie aukštąsias mokyklas, tiek vertingais patarimais, kuriais pasinaudojus lengviau apsispręsite dėl tolimesnio karjeros kelio.
Universiteto išskirtinumas
Universitetas – tai aukštoji mokykla, rengianti mokslinius darbuotojus ir kvalifikuotus tam tikrų disciplinų darbuotojus. Šioje įstaigoje akcentuojama ne tik praktika, bet ir teorija. Studentai mokosi filosofijos, logikos, teisės disciplinų, nors tai nėra jų pagrindinis studijuojamas dalykas.
Sakoma, kad baigęs universitetą studentas kitaip žiūri į pasaulį, nes čia skiriamas dėmesys idėjų brandai, bendravimui, problemų sprendimui. Studijavimas universitete – tai ne tik laipsnio įgijimas, bet svarbiausių įgūdžių, vertybių susiformavimas, kuris padės sėkmingai žengti toliau, pasirenkant, bet kurį karjeros kelią.
Po studijų baigimo atsiveria „platesni“ keliai. Yra specialybių, kurioms būtinas universitetinis išsilavinimas, kaip gydytojas, vaistininkas, teisininkas ir kt. Galvojant apie šias specialybes studijavimas universitete tampa savaime suprantamas.
Tačiau studijavimas universitete ne tik subrandina asmenybę, bet ir atveria daugiau karjeros kelių. Galima toliau tęsti studijas ir siekti akademinio, mokslinio kelio. Remiantis apklausomis bei tyrimais galima teigti, jog baigus studijas universitete galite padidinti savo uždarbio potencialą.
Ar universitetas „man“? Sprendimai, kuriuos reikia priimti prieš paduodant prašymą
- Ar jums reikia „laipsnio“?
Dažnai klaidingai manoma, jog universitetas garantuos darbą ir sėkmę po jo baigimo. Čia svarbu turėti aiškų tikslą, tai yra pirmiausia apgalvokite ką norite studijuoti ir kur tai geriausiai ruošia, o ne atvirkščiai: pirma renkasi tam tikra dalis stojančiųjų universitetą, o po to galvoja apie jiems tinkamą studijų programą.
2. Ar galėsite save išlaikyti finansiškai?
Deja, bet valstybės finansuojamų vietų vienoms specialybės skiriama daugiau, kitoms mažiau, kitoms – vos viena ar dvi. Tad turite apgalvoti, ar galėsite mokėti už mokslą, ar jums padės tėvai, giminaičiai ar studijų metu dirbsite. Galbūt įstosite į nemokamas studijas, tačiau studijos universitete taip pat pareikalauja nemažai išlaidų – apgalvokite tai.
3. Ar stojate į universitetą dėl draugų?
Dažnai atsitinka taip, jog į universitetą, dažnai net į tą patį, stojama dėl draugų, nes manoma, jog taip bus lengviau. Neišsiskirsite su mylimais draugais, o ir apsiprasti bus lengviau. Nebijokite, draugų lengvai ir greitai susirasite ir universitete, o stipri draugystė – atlaikys ir atstumą, diskutuoti apie skirtingus pasirinkimus bus dar įdomiau. Čia svarbu galvoti apie save, visi esame unikalūs ir daryti vien dėl to, jog draugas daro – neverta. Čia turi būti jūsų pasirinkimas.
4. Ar norite tęsti mokslus?
Po mokyklos abiturientui gali kilti daug klausimų. Vyrauja pasimetimas ir „geriausi“ patarėjai tampa tėvai, giminaičiai ir pan. Jie spaudžia pasirinkti tam tikrą kelią ar universitetą, tačiau Jūs turite įsiklausyti į save. Studijuoti universitete nėra lengva, laukia bemiegės naktys, o studijos ilgos … Įvertinkite ar tai jūsų pasirinkimas, nes kitu atveju iškilus sunkumams galite norėti „mesti“ studijas, o tai bus skaudu visiems.
5. Ar esate pasirengę studijoms?
Jei dar pasibaigus egzaminams kankina klausimai, kuriuo keliu pasukti, kur paduoti prašymą stoti? Vyrauja mintys „stosiu kur priims“, tuomet pagalvokite ar būtent šįmet verta stoti. Galbūt nepasisekė egzaminuose ir „svajonių profesija“ tapo nepasiekiama, tuomet kitais metais perlaikykite egzaminus ir siekite savo svajonės. Jei vyrauja nežinomybė – nebijokite „metus pailsėti“ – dirbkite, užsiimkite kita veikla, leiskite sau atsikvėpti ir pagalvoti, ko tikrai norite.
Studijavimas universitete – teiginiai „už“
- Ryšiai su bendraminčiais ir darbdaviais. Studijavimas universitete „supažindina“ su daug bendraminčių. Grupės dažniausiai būna didelės, srautinės paskaitos skatina bendrauti, diskutuoti. Mokymasis įdomus. Dažnai universitetuose vyksta karjeros dienos, o tai puiki galimybė susipažinti su potencialiais darbdaviais.
- Mokymosi specifika. Mokymasis universitete išties kitoks nei mokykloje. Čia jau pačiam tenka susidėlioti savo dienotvarkę, jūs spręsite kada ir kiek mokysitės. Jūs pats būsite atsakingas už lankomas ir praleistas paskaitas ar laboratorinius darbus. Daugeliui toks grafikas patinka ir tokia „laisvė/pasirinkimas“ šiuo atžvilgiu žavi.
- Socialinių įgūdžių lavinimas. Universitete tenka daug bendrauti. Nemažai vyrauja ir užklasinio bendravimo. Daugelis darbdavių darbo reikalavimų skiltyje nurodo, kad ieško komunikabilaus žmogaus, o čia komunikabilumas tikrai ugdomas.
- Pasaulio pažinimas. Jei tik norite – universitete sudaromos visos sąlygos studijuoti užsienyje. Universitetuose vykdomos „Erasmus“ programos. Universitetas finansuoja keliones, suderina reikalingus dokumentus, tai vienas pigiausių būdų pažinti pasaulį.
- Įgūdžiai visam gyvenimui. Universitete studijuojama daug įvairių dalykų. Studijų metu, tai atrodo, kaip dar vienas modulis, dar vieni papildomi atsiskaitymai. Dažnai galvojama, o kam man gyvenime reikės statistikos, teisės ar garsiausių filosofų pavardžių, bet po kiek laiko tikrai susidursite su tokiomis situacijomis, kai galvosite „iš kur aš tai žinau“? Pats maloniai nustebsite, bet universitetas išauginą, subrandiną asmenybę.
Studijavimas universitete – teiginiai „prieš“
- Nemigos naktys. Taip, tikrai daugelis pritartų, jog studijavimas universitete nebuvo lengvas, pasiruošti koliokviumams, egzaminams – iššūkis. Prieš atsiskaitymus daug nerimo, streso. Ne visi su įtampa lengvai „susidoroja“, tad yra atvejų, kai studijos nutraukiamos. Tačiau čia reikia tik gerai planuoti laiką ir nepasilikti visko „paskutinei nakčiai“.
- Studijų kaina. Kaip ir minėta anksčiau, ne visos studijos finansuojamos. Finansuojamų ir nefinansuojamų studijų kiekis kasmet keičiasi. Įstojus į mokamą mokslą gali tekti nemažai „paploninti“ piniginę. Tai tikrai svarus argumentas, priverčiantis susimąstyti, bet susiradus darbą, tai tampa mažesne problema. Taip pat universitetuose už gerus pasiekimus mokamos stipendijos. Taip pat rotacijos metu yra galimybė „pereiti“ į nemokamą vietą.
Taigi, ar verta studijuoti universitete? Tai galite nuspręsti tik Jūs pats. Atsakykite sau į klausimus ankščiau aptartus straipsnyje. Pasirašykite teiginius „už“ ir „prieš“. Tikimės, jog mokymosi portalo mokslobaze.lt informacija apie studijavimą universitete buvo naudinga.
Jei vis dėl to nuspręsite, jog stoti į universitetą yra teisinga – sėkmės šiame kelyje. Siekite savo svajonių!