Hemorojaus liga gali kankinti įvairiais nemaloniai simptomais, tačiau nereikia jos gėdytis ar baimintis jos gydymo. Labai dažnai hemorojaus iki šiol gydomas sudėtingoje formoje tik todėl, kad pacientai vengia pasirodyti specialistams. Iš tiesų hemorojaus operacija toli gražu nėra vienintelis gydymo būdas. Be to, yra ir daugiau mitų, susijusių su šia liga.
Kaip atpažinti hemorojų?
Hemorojų atpažinti nėra sudėtinga, tačiau kartais į tam tikrus simptomus pacientai numoja ranka ir tai leidžia ligai vystytis toliau. Vienu pirmųjų šios ligos simptomu yra iš išangės pasirodęs kraujavimas tuštinimosi metu. Pastebėjus kraują, reikėtų reaguoti iš karto. Gali būti, kad tai tik pirminiai ligos simptomai, tad ją įveikti nebus sudėtinga. Svarbu neignoruoti simptomų ir nepradėti savigydos, kuri taip pat gali tik pabloginti situaciją. Jeigu pastebite, kad atsiranda nemalonus pojūčiai tuštinantis, procesas yra skausmingas, o pasituštinus pamatėte kraują ar neįprastas išskyras, kreipkitės į specialistą, kuris apžiūrės ir įvertins situaciją bei paskirs reikalingą gydymą, jeigu tai iš tiesų yra hemorojaus liga.
Pasitaiko atvejų, kad hemorojus ilgai nepastebimas ir todėl liga nustatoma tik vėlesnėje stadijoje. Pavyzdžiui, kai susiformuoja hemorojaus mazgai, kurie iškrenta į išorę. Dažniausiai jie nulemia tai, kad tuštinimasis tampa sudėtingas, skausmingas, o netgi pasituštinus, mazgai lieka išorėje. Tokiu atveju būtina kreiptis į medikus, kurie paskirtų geriausią gydymą.
Kaip hemorojus gydomas?
Kartais manoma, kad hemorojaus operacija yra vienintelis gydymas, kuris yra taikomas susirgus šia liga. Tačiau tai tėra senas mitas, kuris neturi nieko bendro su realybe. Verta žinoti, kad hemorojus nėra kažkokia sudėtinga, reta ar gėdinga liga. Skaičiuojama, kad vyresniame amžiuje ji kankina apie pusę žmonių. Todėl svarbu laiku pastebėti ligą, kad būtų galima išvengti sunkesnės jos formos.
Pastebėjus pirmuosius hemorojaus simptomus, ligą galima įveikti vartojant vaistus, specialias žvakutes bei gydytojo paskirtus tepalus. Tai padės palengvinti Jūsų savijautą ir išgydyti išangės plyšimus.
Hemorojaus operacija nereikalinga ne ir tuomet, kai yra sudėtingesnės ligos formos ir jau juntami ar net matomi susiformavę vidiniai ar išoriniai hemorojaus mazgai. Dažniausiai pastebėjus juos laiku, mazgai šalinami paprastų procedūrų metu. Jie gali būti paveikiami lazeriu, šalčiu, taip pat kartais atliekamas mechaninis mazgų užspaudimas, kad būtų sustabdyta kraujotaka į mazgą ir mazgas nunyktų. Tai nesudėtingos procedūros, kurios yra ne chirurginės ir gali būti atliekamos be specialaus pasirengimo bei netrikdant paciento darbingumo.
Kaip išvengti ligos?
Labai dažnai pacientai baiminasi, kad hemorojaus operacija yra vienintelis jos gydymo būdas, todėl vengia pasirūpinti pas medikus net ir pajutę pirmuosius simptomus. Tačiau specialistai įspėja, kad hemorojaus galima išvengti taikant tam tikrą prevenciją. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų darbas yra sėdimas arba pastebite, kad mažai judate dienos metu, skirkite laiko fiziniam aktyvumui ir sportui. Dažniau judėkite. Taip pat labai svarbu laikytis taisyklingos mitybos, kuri nesudarytų galimybių dažnam vidurių užkietėjimui, nes hemorojaus vystymąsi gali paskatinti dažnas stanginimasis tuštinimosi metu. Nereikėtų į tai numoti ranka.