Šilalės kūlis – tai 5 pagal dydį akmuo Lietuvoje. Šio riedulio ilgis siekia net 7,48 m, plotis – 5,48 m, aukštis – 3,66 m, o apimtis – 18,33 m. Šilalės kūlis vietos gyventojų dėmesį nuo seno atkreipė savo dydžiu, dėl to ir buvo pavadintas Didžiuoju kūliu (žemaitiškai kūlis – „akmuo"). Padavimai mena, kad po akmeniu miega vėjo sūnus.
Skuodo rajonas – žalias, švarus, akmenuotas kuršių kraštas. Čia galite įkvėpti gamtos dvelksmo, patirti seniausios Lietuvos gyvenvietės didybę, prakalbinti ledynų atneštus riedulius akmenų karalystėje Mosėdyje, pabandyti apglėbti didžiausią Lietuvos Barstyčių (Puokės) akmenį, atgauti jėgas ar tiesiog pasivaikščioti unikalioje Šauklių tundroje. Augalijos ir vandens darna čia užburia, įkvepia ir nukelia į paslaptingus kuršių laikus.
Didžiausias Lietuvos akmuo Barstyčiuose.
Šauklių riedulynas, neretai vadinamas Šauklių tundra.
Paveiziet i pakaštavuot
„Rajone yra ne viena vieta, kur atvykusiems galime pasiūlyti skoniu išsiskiriančių, žemaitiškų patiekalų degustacijų. Žemaitiško maisto degustacijas esame įpratę vadinti žemaitišku patalkiu. Jau vien pavadinimas tarsi įtraukia į laikus, kai darbų užbaigtuvės kaime buvo labai svarbus momentas. Seniau žmogus neįstengdavo aprėpti visų darbų vienas pats, reikėdavo kviesti į talką pagalbininkų: vieni šiaudus rinkdavo, kiti bulves kasdavo, treti maišus nešiodavo. O paskui po visų darbų pagalbininkai buvo kviečiami į užbaigtuves, kurios vadindavosi patalkiu. Gaspadorius pataisydavo sotaus maisto ir taip atsidėkodavo už atliktus darbus. Tad atvykusiems į Skuodo rajoną turime specialų pasiūlymą – pasinaudojus šeimininkės svetingumu, net ir nedirbus didžiulių darbų, bus galima sėsti tiesiai prie vaišių stalo ir paragauti specialiai patalkiui pagamintų patiekalų. Atvykusieji supažindinami su patiekalais, jų paruošimo specifika, tradicijomis bei papročiais. Puiki proga pasinerti į senuosius laikus „pakaštavojant“ gabalėlį mūsų krašto“, – atvykti į Skuodo rajoną kviečia meras.
Skuodo krašte taip pat galima susipažinti su neeiline sporto šaka – motobolu. Kitaip tariant tai futbolas su motociklu. „Turbūt ganėtinai sunku įsivaizduoti visą veiksmą. Riaumojantys motociklai, greitas kamuolio varymas, techniški manevrai, kurie atima kvapą žiūrovams ir sirgaliams. Atvykstantys į Skuodo rajoną gali susitarti dėl ekskursijos ir iš arti pamatyti, kaip vyksta motobolo treniruotės. Taip pat ekskursijos metu supažindinama su motobolo istorija, motobolo raida, taisyklėmis, pademonstruojama visa atributika bei geležiniai žaidėjų žirgai – motociklai. Turistai net ir patys gali išbandyti šią sporto šaką: išmėginti motociklą, pavarinėti kamuolį, sužaisti trumpas varžybas“, – išskirtinę pramogą pristato Petras Pušinskas.
Atvykstantiems į Skuodo rajoną siūloma ir unikali juodosios keramikos edukacija. Juodosios keramikos technologija pagaminti indai laikomi patys ekologiškiausi, nes jiems pagaminti nenaudojami jokie dažai ar glazūros. Gaminiai juodos spalvos, skamba kaip varpas ir tvirti kaip metalas. Tik nedaugelis meistrų moka paprastą molį paversti juodos spalvos, metalo stiprumo ir gražaus skambesio kūriniais. Edukacinio užsiėmimo metu vadovė supažindina su juodosios keramikos kilmės istorija, molio paruošimu, naudojamais darbo įrankiais, gamybos technologija, degimo būdais. Susidomėję juodąja keramika, galės patys išmokti lipdyti ir dekoruoti dirbinį.
„Labai didžiuojamės, kad mūsų rajonas yra ypatingai akmenuotas kraštas ir čia atvykstantiems siūlome edukacinę kelionę po Akmenų parką. Jos metu susipažindinama su parko kūrimo istorija, dendrologine kolekcija, parko įkūrėjo asmenybe. Kelionės metu, nuotraukos pagalba, patys dalyviai nustato – identifikuoja augalus, medžius, krūmus ir jų buvimo vietą pažymi parko žemėlapyje, – rajono išskirtine savybe pasidžiaugia meras. – Yra parengta ir padedanti pažinti mineralus edukacinė programa. Nuo seniausių laikų brangakmeniais žmonės vadino akmenis, kurie žavėdavo neįprasta išvaizda, blizgesiu, spalva, skaidrumu, tvirtumu arba retumu. Edukacinio užsiėmimo metu pateikiamos esminės žinios apie brangakmenius, akmenis bei praktinė informacija, kaip identifikuoti juos, kaip prižiūrėti, kaip ir kur panaudoti. Užsiėmime dalyvaujantys patys susivers sau apyrankę ar kitą mielą smulkmeną iš pusbrangių mineralų. Apie Skuodo kraštą būtų galima pasakoti ir pasakoti, paminėjau kelis įdomius aspektus, tačiau patikinu, kad Skuodo kraštas turtingas lankytinais objektais, kultūros paveldo objektais, muziejais, veiklomis ir paslaugomis, siūlomomis čia atvykstantiems.“
Mažosios kultūros sostinės svarba
Skuodo rajonas jau antrą kartą turi Mažąją Lietuvos kultūros sostinę. Prieš kelerius metus buvo Mosėdis, dabar – Barstyčiai. „Didžiausia Mažosios kultūros sostinės reikšmė rajonui – esame labiau matomi, didinamas Skuodo rajono žinomumas, išryškinami rajono privalumai. Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardas suteikia galimybę dar plačiau ir dažniau kalbėti apie mums svarbius lankytinus objektus. Mosėdyje orientavomės į Respublikinio Vaclovo Into akmenų muziejaus garsinimą. Dabar norime labiau atkreipti dėmesį į didžiausią Lietuvos akmenį, kuris yra Barstyčiuose. Mažosios kultūros sostinės vardas padeda pritraukti turistų, daugiau žmonių, kurie domisi Skuodo kraštu, o mums tai yra labai svarbu. Taip pat šis garbingas vardas labai sutelkia vietos bendruomenes, jos aktyviai veikia vardan bendro tikslo, planuoja veiklas, renginius, turi galimybę įgyvendinti įvairias idėjas“, – Mažosios kultūros svarbą apibūdina meras.
Tiesa, pandemija keičia pirminius barstytiškių planus. Buvo planuoti renginiai, numatytos iniciatyvos, tačiau dėl ribojimų nemažai veiklų šiuo metu persikėlė į virtualią erdvę. Tam tikros idėjos įgyvendinamos, tačiau plačiau jos pristatomos socialiniuose tinkluose, internetinėje erdvėje. Daug dėmesio skiriama Barstyčių miestelio aplinkos grąžinimui, puoselėjimui. Papuošti įvažiavimai į Barstyčius Mažosios kultūros sostinės vėliavomis, o pagrindinių gatvių gyvenamųjų namų ir įstaigų langai – verpstėmis su užrašu „Barstyčiai – Mažoji kultūros sostinė 2021“. Visame miestelyje gausu mitologinių puošmenų, o pačiame Barstyčių centre puikuojasi trys didžiulės skulptūros: velnias, laumė ir ragana. Barstytiškiai pradėjo kviesti keliautojus į interaktyvią kelionę „Pamatyk, Pajausk, Išgirsk“. Čia kiekvieną atvykusį pasitiks didžiulis stendas miestelio centre su kelionės sąlygomis ir kelionei reikalingais elementais. Žygiui pasiruošęs keliautojas turės žemėlapį su lipdukais. Žemėlapis rodys maršrutą, kurį įveikus lauks apdovanojimas. Kelionę sudaro 7 objektai ir 4 paslaptingos istorijos. Kelionė tikrai neprailgs, o suteiks naujų žinių ir smagaus bei turiningo laiko.
„Visgi dar turime vilčių, kad pandemija aprims ir bus galima organizuoti didesnius renginius, kuriuose numatyti ir garsaus multiinstrumentalisto, kraštiečio Sauliaus Petreikio pasirodymai. Saulius Petreikis yra mūsų krašto kultūros ambasadorius. Jis ir jo brolis netgi sukūrė kūrinį specialiai Skuodo rajonui, muzika naudojama Skuodo kraštą reprezentuojančiame klipe. Tikimės, kad, prisitaikius prie visų sąlygų, pavyks atskleisti mitologinę miestelio tapatybę, pristatyti geriausius gamtos objektus, miestelio išskirtinumą ir svarbą“, – viliasi Skuodo rajono meras Petras Pušinskas.
Sandra Staniūtė