Vaikui ūgtelėjus ir tapus pakankamai savarankišku daugelis tėvų ima svarstyti: kaip išmokyti vaiką važiuoti dviračiu? Savaime suprantama, jog norima, kad šis procesas būtų sklandus, saugus ir malonus. Kaip to pasiekti? Ar yra vienas geriausias būdas? Vieno būdo nėra, tačiau yra 5 žingsniai, kuriuos turėtų atlikti kiekvienas norintis, kad vaikas dviračio pedalus išmoktų minti drąsiai, saugiai, pasitikėdamas savo jėgomis ir žinodamas pagrindines taisykles.
1. Įsitikinkite, kad vaikas pasiruošęs mokytis
Remiantis specialistų rekomendacijomis vaikas mokytis važiuoti dviračiu gali pradėti maždaug nuo 4-erių metų amžiaus. Tačiau svarbu suprasti, kad geriausiai savo vaiką pažįsta tėveliai. Todėl prieš pradedant vaiką mokyti važiuoti dviračiu būtina atsižvelgti tiek į jo fizinį, tiek į psichologinį pasiruošimą. Neverskite vaiko sėsti ant dviračio, jei jis dar neturi pakankamai jėgų minti pedalus ar nerodo didelio susidomėjimo. Tokiais atvejais geriau vaiką supažindinkite su dviračiu, papasakokite, kodėl verta mokytis juo važiuoti ir palaukite, kol vaikas pats parodys norą mokytis.
2. Užtikrinkite saugumą
Būtina nepamiršti, kad mokantis važiuoti dviračiu saugumas – svarbiausia. Todėl prieš sėdant ant dviračio vaikas turi žinoti visus saugumo reikalavimus. Ko prireiks, kad vaikas išmoktų dviračiu važiuoti saugiai?
- Visų pirma bus reikalingas šalmas. Šalmas vaikui reikalingas tam, kad apsaugotų galvą nuo rimtų sužalojimų, dėl to labai svarbu parinkti tinkamą šalmą ir tinkamai jį dėvėti. Būtinai atkreipkite dėmesį į šalmo dydį, kuris turi tikti vaikui. Įsiminkite, šalmas negali būti nei per mažas, nei per didelis. Privalu, kad šalmas dengtų visą vaiko galvą, būtų stabilus ir patikimas, nes tik tuomet vaiko galva bus maksimaliai apsaugota.
- Dar viena svarbi saugumo priemonė – atšvaitas. Geriausi, kai ir dviratis turi šviečiančias lemputes, ir vaikas yra užsidėjęs atšvaitą. Tuomet būsite visiškai tikri, kad jūsų atžala yra puikiai matoma kelyje.
- Tam, kad vaikas būtų ne tik matomas, bet ir girdimas prireiks dviračio skambučio. Nepamirškite nuosekliai papasakoti vaikui, kada ir kaip naudotis skambučiu.
3. Paruoškite dviratį
Užtikrinus būtiniausias saugumo priemones metas paruošti dviratį. Labai svarbu, kad dviratis vaikui būtų patogus, nes tuomet visas mokymosi procesas seksis kur kas sklandžiau.
- Nuimkite pagalbinius ratukus. Minti dviratį be pagalbinių ratukų gal ir nėra labai patogu, tačiau juos nuimti būtina norint, kad vaikas išmoktų išlaikyti pusiausvyrą ir sėkmingai pradėtų važiuoti dviračiu.
- Patikrinkite stabdžius. Labai svarbu, kad dviračio stabdžiai būtų tvarkingi ir vaikas galėtų patogiai paspausti stabdžių rankenėlę. Reikia žinoti, jog daugeliui vaikų sudėtinga išmokti naudotis stabdžiais, nes tai jiems tiesiog nepatogu. Todėl atkreipkite dėmesį į tai, ar vaikas pasiekia stabdžių rankenėlę ir ar gali lengvai ją paspausti. Kokioje padėtyje turėtų būti dviračio stabdžių rankenėlė galite pasižiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=y93l-IjCJNI.
- Sureguliuokite sėdynę. Vaikas sėdėdamas ant dviračio turi jausti maksimalų komfortą. Tad sureguliuokite sėdynę taip, kad jis pilna pėda liestų dviračio pedalus.
- Pripūskite dviračio padangas. Įsitikinkite, kad dviračio padangos yra pripūstos iki reikiamo slėgio. Tinkamai pripūstos padangos leidžia riedėti sklandžiau, tad vaikui mokytis važiuoti dviračiu bus daug lengviau bei maloniau.
4. Pasirinkite tinkamą vietą
Siekiant, kad vaikui mokytis važiuoti dviračiu būtų ramu ir kad šios pamokos nekeltų streso reikia pasirinkti tinkamą vietą. Pirmosioms pamokoms rekomenduojama rinktis kuo ramesnę vietą – nuošalesnį parką, rečiau naudojamą dviračių taką. Svarbu įsiminti, kad nei prie gatvės, nei pėsčiųjų take, nei judriame parke vaiko mokyti važiuoti dviračiu negalima. Geriausia, jei pasirinksite tokią vietą, kur vaikas dviračiu galės nuvažiuoti maždaug 400–500 metrų pirmyn ir atgal. Tokio atstumo visiškai pakanka tam, kad mažieji perprastų, kaip veikia dviratis ir pajustų malonumą mindami pedalus.
5. Turėkite kantrybės
Reikia suprasti, kad norint išmokyti vaiką važiuoti dviračiu gali prireikti nemažai kantrybės. Žinoma, visi vaikai yra skirtingi, tad kai kurie be suaugusiųjų pagalbos dviračio pedalus pradeda minti ir po 10 minučių, o kitiems prireikia net kelių dienų ar savaičių.
Visų svarbiausia atsižvelkite į vaiko poreikius bei įgūdžius, nebarkite jo, jei kažkas nepavyksta, paskatinkite ir tarkite gerą žodį. Tad apsišarvuokite kantrybe ir netrukus išvysite savo vaiką tvirtai bei užtikrintai minantį dviračio pedalus.
Aistė Bielinė