Kiekvienų metų sandūra yra naujametinių tikslų bei pažadų sau laikas. Apklausa atskleidė, kad net 41 proc. amerikiečių formuoja naujų metų rezoliucijas*. Praėjusiais metais dažniausi tikslai buvo gyventi sveikiau (23 proc.); augti kaip asmenybei bei būti laimingesniu (21 proc.); numesti svorio (20 proc.). Tačiau tik 9-12 proc. respondentų išsikeltus tikslus įgyvendina. Jeigu sausį motyvacijos dar turime, tai vasarį jos kiekis labai nusenka: vasarį, vos po mėnesio naujojo aš, tikslus pamiršta didesnioji dalis žmonių. 2023-ieji gali būti kitokie, tai gali būti metai, kai savo tikslus paversite realybe. Besibaigiantis sausis – puikus metas įvertinti išsikeltus naujametinius tikslus ir kaip sekasi jų laikytis. Jeigu motyvacijos mažėja, verta pasidomėti, kaip elgtis ir ką keisti, kad metų pabaigoje didžiuotumėtės savimi dėl savo įgyvendintų darbų.
Siekite konkrečių tikslų
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės neįgyvendina savo tikslų – nekonkretūs tikslai. Mūsų smegenys linkusios užfiksuoti aiškiai pamatuojamą rodiklį ir tikslo įgyvendinimo laikotarpiu koncentruotis į jį, taip nepristingant motyvacijos iki pat rodiklio pasiekimo momento.
Pats elementariausias pavyzdys – 2023-aisiais norite numesti svorio. Formuluojant tikslą, turite nurodyti, kiek konkrečiai kilogramų norite numesti. Pavyzdžiui, šiais metais norite numesti penkis kilogramus: taip užprogramuosite smegenis rezultatu džiaugtis tik tada, kai svarstyklės parodys penkiais kilogramais mažesnį skaičių. Nes planus be konkretaus skaičiaus, pirmiausia, eigoje lengva koreguoti (dažniausiai, į mažesnę pusę), o, visų antra, numetus porą kilogramų smegenys gali pagalvoti, kad tikslas jau pasiektas ir pradėti slopinti jūsų motyvaciją stengtis toliau.
Neužsibrėžkite per daug tikslų
„Nauji metai – tai nauja pradžia, naujas baltas gyvenimo lapas“ – pagalvojote beprasidedant 2023-iesiems ir nusprendėte kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Karjera, asmeniniai santykiai, sveikas gyvenimo būdas, išvaizdos pokyčiai… per šiuos metus norite pasiekti VISKO! Deja, bet taip galvodami, greičiausiai nepasieksite nieko ir, galimai, dar ir nusivilsite savimi.
Siekdami įgyvendinti nors ir vieną naujametinį pažadą, mes stumiame save į kampą, į mums neįprastą erdvę, o jeigu vienu metu norime visko, mes nuolat gyvename įtampoje. Natūralu, kad mėnesiams keičiant vienas kitą, šios įtampos galime nebeatlaikyti. Kuris pažadas buvo tas kertinis, paskatinęs viską mesti? Nežinome. Metame viską.
Be kita ko, kaip ir su nekonkrečiais tikslais, kai mūsų smegenys neturi aiškaus rodiklio, į kurį turėtų koncentruotis – taip ir šiuo atveju, kai tikslų per daug: smegenys nebesupranta, į ką orientuojamas dėmesys. Šiuo atveju dėl per didelio tikslų kiekio, smegenys neatskiria, kuris tikslas yra svarbiausias, o kuris yra lydimas kito sėkmės.
Specialistai rekomenduoja nesišvaistyti naujametiniais pažadais sau, geriau pasižadėti vos keletą, tačiau labai konkrečių pažadų: vieną profesinį, pavyzdžiui, išmokti tinklapių kūrimo, kitą asmeninių santykių – kiekvieną sekmadienį valgyti pietus su šeima, dar vieną geros savijautos – sportuoti du kartus per savaitę, galiausiai, vieną finansinį, pavyzdžiui, per metus sutaupyti du tūkstančius eurų. Taip neremsite savęs prie sienos, neblaškysite dėmesio tikslų prioretizavime, galiausiai – nestokosite motyvacijos.
Sudarykite planą ir sekite rezultatus
Planavimas ir rezultatų analizė yra bet kokios veiklos raktas į sėkmę; siekiant asmeninių tikslų – taip pat. Tik užsirašyti tikslus darbo kalendoriaus tituliniame puslapyje arba telefono užrašuose tikrai neužtenka, jau net nekalbame apie mintyse išsakytus ir ten saugomus pažadus. Labai svarbu planuoti kelionę kiekvieno tikslo link ir nuolat sekti, kaip ši kelionė sekasi.
Užsirašykite kiekvieną išsikeltą konkretų ir aiškiai pamatuojamą tikslą, tada jį detalizuokite: įvertinkite, per kiek laiko planuojate jį pasiekti; įvertinkite, ar tikslui pasiekti jums reikės aplinkinių pagalbos, papildomų įrankių ir panašiai; suformuokite smulkesnius tikslo įgyvendinimo žingsnius, užduotis; įvertinkite, su kokiais iššūkiais ir kliūtimis galite susidurti ir kaip jas planuojate įveikti. Toliau nuolat sekite rezultatus, rašykitės komentarus, pastebėjimus, papildykite planą naujomis užduotimis, jeigu reikia, ir apdovanokite save už mažas pergales.
Laiko planavimas ypač svarbus, nes esame įsisukę savo gyvenimo rate ir viena iš priežasčių, kodėl metų eigoje pamirštame naujametines rezoliucijas, yra laiko trūkumas. Planavimo etape apibrėžkite, kiek laiko kasdien / per savaitę ar mėnesį skirsite tikslui pasiekti. Naujas įprotis ar veikla turi tapti jūsų gyvenimo dalimi, rutina: pradžioje gal per sukąstus dantis, tačiau ilgainiui net nesuprasite, kaip gyvenote iki to.
Kelionę tikslo link ypač palengvina, kai varnelėmis žymime jau atliktas užduotis, todėl jas formuluokite smulkiai, tačiau nepamirškite konkretumo. Pavyzdžiui: išsiaiškinti, kokios programavimo srities ar kalbos norite išmokti; susirasti kriterijus atitinkantį mentorių arba internetinius kursus; susitarti dėl pamokų arba užsiregistruoti; susiplanuoti dienotvarkę, kad mokymosi valandomis galima būtų visą dėmesį skirti tik mokslams bei namų darbams; kartą per savaitę pasižiūrėti vaizdo įrašą YouTube apie programavimą… Sudarykite savo užduočių planą ir su malonumu žymėkite kelionę svarbiausių 2023-ųjų tikslų realizavimo link.
* Daugiau: https://discoverhappyhabits.com/new-years-resolution-statistics/#2022-statistics